Doğal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı ve cilt temizliği yaparak cildinizi korumuş olursunuz. Yaşlanmalara karşı, sivilcelenmelere karşı cilde bakım yapmak sağlıklı sonuçlar verir. Evde doğal olarak cilt bakımı yapmanın ilk kuralı cildi temizlemektir. Cildin temiz tutulması ve nemlendirilmesi cilt sağlığını korumada önemli bir kuraldır. Cildinizi temizlerken yumuşatıcı özelliği olan bir sabun ile yıkayıp güzel bir nemlendirici ile nemlendirin. Daha sonra yine evinizde hazırlayabileceğiniz doğal maskelerle siyah noktaları ve sivilceleri önleyebilir ve kırışıklıkların önüne geçebilirsiniz.

 

Kırışıklıklar ciltte meydana gelen fazla kurumadan dolayı oluşur ve yaş ilerledikçe cilt esnekliğini kaybeder ve kırışıklıklar kendini göstermeye başlar. Güneş ışınları da kırışıklık oluşmasında etkilidir, zararlı güneş ışınları cilt yapısını bozar ve zarar verir. Dışarı çıkarken mutlaka güneş ışınlarının etkisinden korunmak için güneş koruyucu krem kullanmalısınız.

 

Evde Doğal Cilt Bakımı Yapmak ve Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları

– Buhar Banyosu; Siyah noktalardan kurtulmak için, bir tencereye 3 parmak kadar su koyun ve kaynatın, üzerine 30-35 cm. mesafe kalacak şekilde eğilin ve buharın cildinize yayılmasını sağlayın. Gözenekler açıldıktan sonra hafifçe sıkarak siyah noktaları çıkartın. Daha sonra gözeneklerin kapanmaması için soğuk suyla durulayın, sağlıklı bir nemlendirici sürün.

 

– Elma Sirkesi Maskesi; Cildinizi yeniler ve sivilce ve lekeleri yok eder. Bir yemek kaşığı elma sirkesini bir kase yoğurtla güzelce karıştırın, içerisine bir yumurta sarısını ilave edin. Hazırlamış olduğunuz karışımı yüzünüze sürün ve 10 dakika bekleyin ılık suyla durulayın. 1 hafta boyunca düzenli kullanıldığında ciltteki lekeler azalmaya başlayacak ve cildiniz yumuşacık olacaktır.

 

Bal maskesi; Bal maskeleri cildinizi tamamen pürüzsüz yapar, 1 yemek kaşığı bal, 1 yumurta sarısı, 2 yemek kaşığı yoğurdu karıştırıp üzerine 1 kaşık elma suyu ilave edin ve yüzünüze sürün. 20 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın, cildi besler ve kırışıklıkları, lekeleri yok eder.

 

Cilt Bakımında Peeling; 1 yemek kaşığı tuz ve 1 kaşık zeytinyağını karıştırıp yumuşak dairesel hareketlerle cildinize yedirin ve ılık suyla durulayın. Cildinizi ölü deriden arındırır, zeytinyağı etkisi ile cildinizi beslersiniz. Bu işlemi haftada 1 kez uygulamak cildi yeniler.