Doğru Makyaj Yapma Rehberi

Makyaj her kadın için vazgeçilemez bir tutkudur. Kimi abartıyı sever kimi sadelikten yanadır. Durum ne olursa olsun her makyaj türünün kendine göre bir tekniği vardır. Makyaj malzemelerinin sıralamasından işlemi uygularken kullanılan aracın kalitesine kadar her şey makyaj kalitesini etkiler. Doğru makyaj yapabilmek için bir takım uygulamaları sırası ile gerçekleştirmemiz gerekir. Bugünkü yazımızda bu uygulamaları inceleyeceğiz

Makyaj Bazı

Cilt tipiniz kuru veya yağlı olabilir. Her iki durumda da makyaj yapılamdan önce cildin nemlendirilmesi gerekir. Makyaja başlamadan önce mutlaka bir makyaj bazı ile cilt nemlendirilmelidir. Eğer makyaj bazınız yoksa yağsız kremler de bu amaç için kullanılabilir. Nemlenmemiş bir cilde uygulanacak fondöten pul pul dökülecek ve eşit dağılmayacaktır. Bu nedenle hem makyajın daha uzun süre kalıcılığını sağlamak hem de pürüzsüz bir görünüm elde etmek için makyaj bazı kullanmak en doğru yöntemdir. Aynı zamanda cildinizdeki boşlukları da doldurmaya ve pütür pütür bir görünümün oluşmasını engellemek için etkilidir.

Fondöten

Fondötenin cilt rengi ile uyumlu olması birinci kuraldır. Cilt renginizden çok açık ya da çok koyu bir fondöten kullanmanız vücudunuzun diğer bölgelerine göre daha farklı görünmenize yol açar. Çok solgun ya da çok esmer görünmek istemiyorsanız buna dikkat etmelisiniz. Fondöten bir sünger ya da fırça aracılığıyla eşit miktarda yüze dağıtılmalı ve aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır. Aşırı kullanılan fondöten cilt üzerinde eşit dağılmaz ve birikir. Cilt üzerinde yağ toplanmış gibi bir görünüme neden olabilir. Bu nedenle önerilen miktar her zaman bezelye tanesini geçmeyecek kadardır.

Aydınlatıcı

Aydınlatıcılar fondötenin üzerine uygulanan ve yüzdeki belirli bölgelerin daha ön plana çıkmasını sağlayan makyaj malzemeleridir. Göz altı, kaşların üzeri, burun kemiğinin üzeri, dudak ve burun arasındaki kısım, çene ve yanakların alt kısmına uygulanır. Çok fazla uygulanması bembeyaz bir görünüm elde edeceğinden az ve eşit miktarda uygulanması gerekir. Göz altılarınızı daha belirgin hale getirmek istiyorsanız belki biraz daha fazla bu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Pudra

Kullandığınız pudranın cilt üzerinde sivilce oluşumu yapmaması için kalite açısından iyi tercih edilmesi gerekir. Daha sonraki aşama yine ten renginize uyumlu bir pudra seçmektir. Fondöteniniz üzerinde sürecek olduğunuz bir transparan pudra cildinizi porselen bir yapıya kavuşmasına hem de makyajınızın daha kalıcı olmasına yardımcı olur.

Far

Makyaj yapımın 5. Aşaması far sürmektir. Tabii ki istenildiği takdirde bu aşamaların sıralaması değişebilir ancak bu şekilde makyaj yapma alışkanlığı kazanırsanız yüzünüzdeki absürt bölgeleri daha net biçimde görebilir ve düzeltme imkanınızı arttırabilirsiniz. Far uygularken bir fırçadan yardım alabilirsiniz. Göz kapağınızın en üst tarafına en açık ton, alt tarafına bir ton açığı, göz kapağının ortasına ilgili bir renk ve göz kapağının kenarına da ilgili koyu bir renk sürerek dumanlı bir göz makyajı elde edebilirsiniz.

Rimel

Rimel uygulaması yaparken kirpiklerinizin iyice kurumuş olduğundan emin olun. Çünkü gözünüzü açtığınızda göz kapaklarınıza bulaşabilir ve farınız bozulabilir. Kirpiklerinizi daha dolgun gösterecek bir rimel ile kirpik kıvırma aleti bir arada kullanıldığında oldukça etkileyici sonuçlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Ruj

Son olarak tüm makyajınıza uygun bir tonda seçeceğiniz ruj ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Dudaklarınızı daha dolgun göstermek için önce dudak kalemi ardından parlatıcı uygulayabilirsiniz. Dudak kalemi dudaklarınızı daha dolgun gösterirken dudak parlatıcısı parlamasını sağlar.

Makyaj ile ilgili İpuçları

Gece yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizlemeniz gerekmektedir. Temizlenmeyen bir cilt üzerinde akne ve sivilce oluşumu daha yaygın şekilde ortaya çıkar. Aynı zamanda kullanılan makyaj malzemeleri ne kadar cildinizi güzelleştirmeye yarasa da aynı zamanda bozmaya da meyillidir. Akne, sivilce, kırışıklık gibi etkenlere neden olmaması için makyajın temizlenmesi şarttır.

Biten makyaj malzemelerinizi ısıtarak tekrar kullanabilirsiniz. Fondöten, rimel, likit ruj gibi kurumaya yüz tutmuş makyaj malzemelerinizi atmak yerine sıcak su içerisinde biraz bekletin. Kuruyan kısımlar tekrar sıvılaşarak yeniden kullanabilmenizi sağlayacaktır.