Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

İstenmeyen gebeliği önlemek adına, korunma yöntemlerinden biri olan Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır? Kadınların en çok merak ettiği sorulardan biridir. Öncelikle doğum kontrol hapının, bir kadın doğum uzmanı tarafından önerilmiş olması gereklidir. Aksi takdirde hapın kullanılması sakıncalı bir durum oluşabilir.

İlk Kutuya Başlama Günü

Önerilen doğum kontrol hapının, ilk kutuya başlanması âdetin ilk günü ile beraberdir. Yani adet görülen 1.gün, ilk 1.hapı içerek kutuya başlanır. İlk gün; hapın, saat kaçta ve ne zaman alınacağı konusunda herhangi bir şart yoktur ancak ilk gün ne zaman alındıysa diğer günlerde de yaklaşık olarak bu vakite uymak ilacın koruyucu etkisini arttıracaktır. Yani hapın bir gün sabah, diğer gün akşam içilmesi önerilmez. Yine aynı şekilde ilacın sırası önemli değildir, ama şaşırmamak adına üzerinde belirtilen gün veya ok işaretleri, takip etme açısından faydalı olacaktır. Bu sıralama, 28 adetlik doğum kontrol hapı kullanılıyorsa son 7 adet yani hormon içermeyen haplar en sona bırakılmalıdır.

21 Adetlik Doğum Kontrol Hapları

1 kutu doğum kontrol hapı, genelde 21 adetten oluşmaktadır. İlk kutunun, âdetin ilk günü ile başlaması ve 21 adet hap bittikten sonra 7 gün ara verilmesi gereklidir. İkinci kutu 7 gün ara verdikten sonraki, 8.gün başlanarak bu süreç devam etmelidir. İkinci yeni bir kutuya başlamak için adet olmak veya âdetin ilk günü beklenmez bu durum sadece ilk kutuya başlamak için önemli ve gereklidir. Yine aynı şekilde 21 gün ilacın alınmasına devam edilir ve 7 gün ara verilir.

28 Adetlik Doğum Kontrol Hapları

28 tablet içeren doğum kontrol hapları da piyasada satışa sunulmaktadır. 21 adet kullanıp 7 gün ara vererek diğer kutuya geçmek yerine, 28 adet bulunan kutuyu kullanıp hiç ara vermeden diğer kutuya geçmekle aynıdır. 21 adetten sonra ki son 7 hap boş veya demir ilacı içermektedir yani hormon içermemektedir.

Doğum kontrol hapının düzensiz kullanılma durumu var ise prezervatif gibi farklı korunma yöntemleri de uygulamak ve önlem almak gerekebilir.