Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri ve Zararları

Doğum kontrol hapı kullanan birçok hanım bulunuyor. İstenmeyen bir gebelik durumu ile karşı karşıya kalmak istemeyen hanımlar birçok doğum kontrolü yöntemi içerisinden doğum kontrol hapı kullanmanın daha kolay bir korunma yöntemi olduğunu düşünüyorlar. Ancak doğum kontrol haplarının yan etkileri ve zararları da yok değil.

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri

Doğum kontrol hapları her şeyden önce saatinde ve hatta dakikasında kullanılması gereken haplardır. Bu hapları kullanmak için mutlaka doktor gözetiminde alınması gerekiyor. Doğum kontrol haplarının en belirgin yan etkileri mide bulantısı yapmasıdır. Her bayanda rastlanmasa da bu etki birçok hanımda görülüyor. Kusma yan etkisi nadiren görülüyor. Migreni olan insanlarda ağrılar daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkıyor. Baş ağrısı yapabiliyor. Göğüslerde daha önemli ölçüde bir hassasiyet oluşuyor. Adet dönemleri arasında lekelenmeler meydana geliyor. Ciltte sivilce tarzı lekelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Tansiyon rahatsızlığı olan hanımlarda tansiyonda yükselmelere neden olabilir. Vajinal alanda kaşıntı yapabilir. Her bayanda olmasa da bazı hanımlar aşırı kilodan şikâyet ediyorlar. Doğum kontrol hapı hormon salgıladığı için kilo almaya müsait hanımlarda kiloya neden oluyor.

Doğum Kontrol Haplarında Farklı Yan Etkiler

Fiziksel etkilerin yanında kadınlarda psikolojik olarak da birçok yan etki görülebiliyor. Duygu karmaşası ya da duygu bozukluğu yaşatabiliyor. Sebepsiz yere depresyon hissi verebiliyor. En ciddi yan etkilerinden biri de damar tıkanıklığına neden olabiliyor. Çocuk emziren kadınlarda sütün azalmasına ya da tamamen kesilmesine neden olabiliyor. Nadiren de olsa cinsel istekte azalmalar olabiliyor. Bazı kadınlar doğum kontrol hapı kullandıkları dönemde adet görmeme gibi sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Çok şiddetli göğüs ağrıları da yapabiliyor. Bu tarz uyarıcı durumlar ile karşılaşıldığında hapın kullanılması kesinlikle bırakılmalıdır.