Doğum Kontrol Yöntemleri

Gebeliğin oluşmamasına yönelik olarak yapılan geri dönüşümü olan ve olmayan olarak iki yöntemi vardır. Bu yöntemlerin haliyle yararlı veya zararlı tarafları vardır. Bu yöntemler kişiden kişiye farklılık gösterir. Peki, Doğum Kontrol Yöntemleri nelerdir?

En Yeni Yöntem Jel

Hindistan da uzun yıllar erkekler de denenerek geliştirilen bu doğum kontrol jeli artık izin aşamasına geldi. Maliyetini bir kenara koyarsak bize sunumu çok ucuza gelerek erkeklerde uzun süreli doğum kontrolü sağlayabilecek. Bu yöntem testiste sperm taşıyan damarlara çikolatanın erimiş kıvamında jel enjekte edilerek sperm kontrolünü sağlar. İstediğin süre boyunca etkili olan jel ikinci bir iğneyle spermler eski haline gelebiliyor. Hiçbir yan etkisi olmayan bu yeni yöntem belli bir süre zarfında piyasaya çıkması bekleniyor.

Hormonal Yöntemler

Günümüzde yaygın olarak kullanılan bir yöntem olan en etkili korunma yöntemlerinden biridir. Bunlar aylık ve 3 aylık iğneler ile implantlardır.

Aylık ve Üç Aylık İğneler

İçeriğinde progesteron genelde kas içine enjekte edilerek uygulanır. Koruma garantisi %98’dir.

İmplantlar

Cilt altına uygulanan implantlar da en sık kullanılanı ise norplanttır. Bu yöntem kolun iç kısmına cildin altına veya başka yöntemlerle 1 veya 6 kapsül yerleştirmedir.5 yıl süreyle kullanabilir.

Ertesi Gün Hapları

Doğum kontrol yöntemi değildir. Tecavüze bağlı gebelikler veya korunmasız ilişkiden kaynaklanabilecek gebelikleri önlemek amacıyla kullanılır. İlk 72 saat içerisinde kullanılması önerilir.

Spiraller ( Rahim İçi Araç, RIA )

Genelde kullanılan geri dönüşümü olan uzun süre etkili doğum kontrolü sağlayan yöntemdir. Ülkemizde genelde Ria’lar bakır içeren copperT, multiload, novaT rialarıdır. Spiralin yerleştirme işlemi için adet zamanı beklenmelidir.

Kadında Sterilizasyon

Doğum kontrol yöntemlerinden farkı geri dönüşümünün olmamasıdır. Bu yöntemde kadını tüpleri ameliyatla bağlanır, kapatılır veya yakılır, tüpler tıkanması, rahmin çıkarılması gerektiği durumda rahmin alınması.

Erkekte Sterilizasyon

Dönüşümü olan geçici olan tüplerin bağlanmasıdır. Açıldıktan sonra sperm sayısının ve hareketliliğinin azalmasına sebep olur. Bu nedenleri pek önerilmemektedir.