Kendini anne olmaya hazır hissedenler için hamile kalmak ve sonucunda doğum yapmak, pek çok kadında güzel duygular uyandırabilir. Ancak herkes için durum bu kadar güzel olmayabilir. Bazı kadınlar, geçmişte yaşadıkları bazı travmalar ve dinlemiş oldukları kötü hamilelik ve doğum hikâyeleri sebebi ile korkabilir ve hamile kalmaktan çekinirler. Bazıları da yaşanan travmalar veya duyulan kötü hikâyeler yüzünden korkuya kapılabilir, doğum yapmaktan korktukları için de hamile kalmaktan çekinebilir. Peki, Doğum Korkusu sebepleri nelerdir?

Doğum Korkusu Kimlerde Olur?

Doğum korkusu, diğer adıyla tokofobi, genel olarak evhamlı, tedirgin, acı ve ağrı eşiği çok düşük olan, karamsar ya da doğumla ilgili kötü deneyimleri olan ya da daha önceden kötü hikâyeler dinlemiş olan kişilerde yaygın olarak görülür. Doğum korkusu ciddi bir psikolojik problemdir. Kadınlarda bu korkunun nedeni, doğum ağrılarından bebeklerinin ya da kendilerinin zarar görebileceğidir. Ancak bu psikolojik problemi uygun destekler ile aşmak mümkündür.

Doğum korkusunun nedenleri nelerdir?

Daha önceden duyulan kötü doğum hikâyelerin yanı sıra, kadının kaygı düzeyi, karakteri ve deneyimleri doğum korkusu oluşmasına neden olabilmektedir. Kaygı düzeyi yüksek kadınlarda bilmediği bir durumu yaşayacak olmaktan dolayı doğan korku, özellikle ilk doğumlarda daha çok kendini gösterir. Mesela Türk filmlerinde gördüğümüz o korkunç doğum sahneleri, ya da yakın çevremiz tarafından anlatılan kötü doğum hikâyeleri gibi pek çok sebep doğum korkusuna sebep olabiliyor.

Doğum korkusunun nasıl önüne geçilir?

Gebelik korkusu yaşayan bayanlar, öncelikle bilmelisiniz ki bu korkuyu uygun terapilerle yenebilirsiniz. Kendiniz de bu korkuyu fark ettiğiniz zaman hemen uygun psikiyatrlarla alacağınız terapilerle bunu yenebilirsiniz. Bu terapileri özellikle hamile kalmadan önce yaparsanız, çok daha huzurlu bir gebelik süreci geçirebilirsiniz. Bunun yanında kesinlikle kötü doğum hikâyeleri dinlememeli ve yakınlarınızı bu konuda uyarmalısınız.