Doğum Lekeleri Nasıl Geçer?

Birçok bebeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Bu lekeler yaşamın ilk haftasında kendini gösterir. Renkleri kahverengi, bronz, pembe ve kırmızıdır. 100 bebekten 10’unda doğum lekesi bulunur. Bu lekeler deride kan damarlarının toplanmasıyla oluşurlar. Günümüzde gelişen teknoloji ile bu izleri yok etmek artık çok kolaydır. Vücuttaki doğum lekeleri, ciltteki lekeler ve birçok lekeler bu sayede yok edilir. Bu lekelerin bazıları zararsız, bazıları ise önemlidir. Dikkat edilmesi gerekir. Lekelerin olması anne ve babaları endişelendirir. Doğum lekesi görsel olarak oluşturduğu görüntü dışında, bebeklerin sağlığını tehlikeye sokacak bir zararı yoktur. Ancak; yinede bir doktora göstermekte fayda vardır. Genetik bir hastalık değildir. Doğum lekesi zamanla rengi koyulaşır ve kalınlaşır. 40 yaş sonrasında bazı olaylarda bu lekeler iyice kalınlaşarak yumru haline gelebilir. Peki, Doğum Lekeleri Nasıl Geçer?

Doğum Lekelerinin Geçmesi için Evde Yapılan Maskeler

Bir kabın içine 1 tatlı kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı kabartma tozu, 1 çay kaşığı çiğ patates suyu koyup karıştırılır. Leke olan bölgeye sürülür. Maske kurudukça, kuruyan bölgeye yeniden sürülür. Bir saat kadar durur. Sonra ovuşturularak maske çıkarılır. Haftada bir kez uygulanır. Başka bir tarif ise; sabun rendelenir, bir kaba alınır. İçine 1 çay kaşığı sabun, 1 çay kaşığı amonyak, 1 çay kaşığı peridrol, 1 çay kaşığı saf su eklenir. Lekeli olan bölgeye sürülür. Biraz beklenilir ve ılık su ile durulanır. Haftada 1 kez tekrarlanır.

Doğum Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir

Bu tedavide cerrahi uygulama, acil durumlarda uygulanır. Yayılmaya devam eden lekelerin diğer yerlere zarar vermemesi için tüm lekeler alınır. Leke sildirmede özel lazerler uygulamaları ile olur. Lekenin boyutu, rengi ve bulunduğu yere göre değişik lazer uygulaması, seanslar şeklinde yapılır. Kremlerde vardır. Ürünlerin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Lekeler yok olduktan sonra geri çıkmaz, nadiren de olsa tekrarlama söz konusu olabilir.