Menu

Doğum Sancısı Nasıl Başlar ve Nasıl Olur?

Hamile olan anne adayının haftalar süren hazırlık ve heyacanının mutlu sonla biteceği doğumun da kendine özel bir süreci vardır. Hamilelik döneminde yaşanan kasılmalar ve ağrılar doğum sancısından farklıdır. Normal olan bu kasılmaların yerine 36. haftadan itibaren gerçek doğrum sancılarına bırakması beklenilir. Peki, doğum sancısı nasıl başlar ve nasıl olur?

Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik döneminin son haftalarında anne karnındaki bebeğin doğuma hazırlanma aşamasındaki pozisyon değiştirmeleri ile birlikte ara ara sancılar, kramplar, ağrılar şeklinde anneye kendini belli eden bu ağrılar doğum sancılarıdır. Braxton Hicks denilen kasılmalar ile anne adayını sancılı bir süreç beklemektedir. Kasılmalar önceleri günden birkaç kez olurken 1 dakika kadar sürebilir. Ancak bu kasılma ve ağrıların sıklaşması ve şiddetli bir hale gelmesi doğumun habercisidir. Rahimde açılmalar olmaya başlarken sıklaşan bu sancılar ile hemen en yakın hastaneye gidilmelidir.

Doğum Nasıl Başlar?

Doğum sancılarının 10 dakikada 4 kere ve her biri 1 dakika kadar uzun sürecek biçimde, dayanılmaz olması ile doğum süreci başlar. Bu süreçte anne adayına bazen ağrı kesici yöntemler uygulanabileceği gibi bazen de ağrının doğumu kolaylaştıran doğal kas hareketlerini desteklediği gözlemlenmektedir. Ayrıca halk arasında su gelmesi, kanama başlaması gibi belirtilerin doğumun çok yaklaştığını haber verdiği söylenir. Böyle durumlarda hemen hastaneye gidilmeli ve zaman kaybetmeden muayene olunmalıdır. Anne adayının ve bebeğinin sağlık durumuna göre normal doğum ya da sezaryan ile doğum işlemi gerçekleştirilmektedir.

Anne adayının unutmaması gereken ve çok önemli olan bir diğer konu ise; beklenen doğumun bazen sancılar ve kasılmaların hiç başlamadan amnion zarının yırtılması ile amnion suyunun gelmesiyle belirti vermesine rastlanılmaktadır. Bu durumda da mutlaka bir doktora başvurmak gereklidir. Çünkü amnion kesesinin patlamasının bir belirtisidir ve hem anne hem de bebek için sağlığa zararlı bir durum oluşabilmektedir.