Doğum Sonrası Cinsellik önemli konulardan birisidir. Hangi doğum yöntemi ile doğum yapılırsa yapılsın doğrum sonrasında geçirilecek ilk 6 haftalık süre içerisinde vajinadan löşi adı verilen bir akıntı meydana gelir. Bu akıntının rengi ilk başlarda açık renk olmasına rağmen haftalar ilerledikçe koyulaşma özelliği gösterir. Bu akıntının ana nedeni bebeğin doğum öncesinde anne rahminde bulunan yerdeki dokuların kendisini iyileştirmesidir. Bu akıntı ile birlikte anne rahminde oluşan sorunlar doğal olarak giderilir. Eğer ki doğum normal doğum olarak gerçekleşmişse bebeğin kafasının kolay bir şekilde çıkış yapması için açılan kesiler ve kesilere atılan dikişler de bu akıntı sayesinde düzelir. Bu nedenle anne rahminin kendisini düzenleyeceği ve normale döneceği bu doğal süreç boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi öneriliyor. Bu süreç doğal bir süreç olmasından dolayı bu sürecin anneler açısından en iyi şekilde atlatılması oldukça önemlidir. 

Doğum Sonrası Yaşanan Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Nelerdir?

Anneler tüm gebelik süresi boyunca bebeklerin anne karnında büyüme göstermesi ve buna bağlı olarak değişen hormon özellikleri nedeni ile zaten cinselliğe uzak bir dönem yaşamaktadırlar. Bu süre zarfı içerisinde annede oluşan psikolojik ve fiziksel değişimler cinsel istek konusunda da önemli sorunlar meydana getiriyor. Doğum ile birlikte annelerde süt hormonunun salgılanması annenin östrojen ve progesteron hormonlarını baskılamasından dolayı vajinada kuruluk ve cinsel isteksizlik gibi durumların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bu durum da doğum sonrası cinsellik konusunda çiftlerin belirli sorunlar yaşamasına neden olabiliyor. Ancak bu dönemin geçici olduğu annenin fiziksel ve psikolojik olarak doğum sonrasında kendisini toparlaması aşaması olarak değerlendirilerek erkekler tarafından anlayışla karşılanması gerekiyor. Hamilelik dönemi kadar doğum sonrası lohusa denilen dönem de oldukça önemlidir. Bu dönemde anneler her türlü enfeksiyona açık bir şekilde yaşarlar.