Anne & Bebek

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum Sonrası Depresyon doğumdan sonraki ilk bir yıl içerisinde kaygılı, umutsuz, endişeli, çaresiz ve yalnız hissetme gibi duygularla ortaya çıkan duygu bozukluğudur. Kişinin kendine ve bebeğe zarar verme eğilimi ve intihar düşünceleri olabilir. Bu durum doğumdan hemen sonra görülse de doğumdan sonra ki bir yıl içerisinde herhangi bir zamanda da ortaya çıkabilir. Doğum sonrası depresyonun diğer depresyonlara benzer belirtilerinin yanında bir de kendine özgü belirtileri de vardır. Normal sayılan bir hüzünlülük hali ve depresif durum gibi gelişmeler ortaya çıkabilir. Depresif durum yaşayan kişilerde normal depresyon belirtilerinin aynısı görülür. Bunun yanında kişide cinsel isteksizlik, dikkat zayıflığı değersiz hissetme, kararsızlık, intihar düşünceleri, iştahta azalmaya bağlı olarak kilo kaybı yaşanabilir.

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Kişi ne kendisi ne de bebeğiyle yeteri kadar ilgilenemediğini düşünür. Bu durum annenin bebekten uzaklaşmasına ve bebeği kendisine ait olmadığı hissine kapılmasına neden olur. Sabah saatlerinde olduğundan daha fazla enerji harcarlar bu durumda gün içerisinde yapacağı aktivitelerini olumsuz etkiler. Bu dönemde yaşamdan zevk alamaz hale gelirler. Kendini yetersiz hisseder, çocuğunu ve kendisini ihmal eder. Televizyon izleme, alışveriş yapma gibi günlük aktivitelerini yerine getiremeyecek kadar dikkat dağınıklığı yaşar. Duygu karışıklığından dolayı kendisinden başka herkesi suçlamaya meyillidirler. Geceleri uyumayarak tüm gün uyuma isteğinde bulunurlar

Doğum Sonrası Depresyon Sebepleri

Eşler arasında ki sorunlar, beklenmedik olaylar, düşük riski olan bir gebelik geçirmiş olmak, daha önceki gebelik durumlarında depresyon geçirmiş olmak, ölümle sonuçlanan gebelik ve doğum yaşanmış olması, ölüm gibi beklenmedik olaylar, annenin küçüklüğünde geçirmiş olduğu travmalar, kadın veya eşinin işsiz kalması, annenin kendisini yetersiz hissetmesi ve çaresiz kalma hissi, etrafında ki kişiler tarafından annenin yalnız bırakılması, iş ve çeşitli sebeplerden dolayı anne ile bebeğin ayrı kalması annenin doğum sonrası depresyon yaşamasına neden olabilir.