Anne & Bebek

Doğum Sonrası Egzersiz

Doğum Sonrası Egzersiz, hamilelikte kilo almış olan ve vücut yapısı değişmiş olan annenin tekrar fit bir vücuda kavuşmasında önemlidir. Hamilelik döneminde kaslar gevşer, vücut genel olarak sarkar ve yumuşar egzersiz yaparak vücudu toparlamak mümkündür. Hamilelik boyunca bebeği beslemek için fazla yenen yemekler, bebekten dolayı hareketlerin kısıtlanması ile hareketsiz kalmak, hormonların etkisiyle gevşeyen kaslar gibi nedenlerle annenin vücudunda değişiklikler olur. Vücut normalden daha kilolu ve sarkmış bir vaziyet alır. Tekrar eski haline dönebilmesi için ise egzersiz yapmak gerekir. Kasları sıkılaştırmak ve güçlendirmek, fazla kiloları vermek ve toparlanmak için doktorunuzun önereceği egzersiz programını uygulamak gerekiyor.

Doğum Sonrası Sıkılaşmak İçin Egzersiz Programları

Bel inceltme hareketi: Sırtüstü yere yatarak ayakları kalçaya doğru çekin ve kalça üzerinde sağa sola dönerek hareketler yapın. Yorulduğunuzda ara vererek dinlenebilirsiniz, bu hareketle beliniz incelir.

Kan dolaşımını hızlandırma hareketi: Sırtüstü yere yatın ve kolları iki yana açın, sonra kolları çapraz şekilde üst üste getirin ve bu sırada soluğunuzu bırakın. Kolları indirirken soluk alın, kontrollü şekilde nefes alıp verin, bu sayede kan dolaşımınız hızlanır.

Bacak inceltme hareketi: Sırtüstü yatarak bir bacağı kendinize doğru çekin, elinizle bacağı tutun ve göğsünüze bastırın. Kalça ve karın kaslarını gerin ve sırtın alt tarafını yere bastırın. Diğer bacakta aynı hareketi tekrarlayın, bu hareket bacakları sıkılaştırır ve inceltir.

Bel ve karın kaslarını çalıştırmak:  Yerde sırtüstü yatarken dizleri kırın, ayaklarınız yere basıyor olsun ve kollarınız iki yanda açık olsun. Bu vaziyette vücudu yukarı doğru kaldırmaya çalışın, bel kaslarını çalıştıran bu hareket omurgayı düzeltir ve karın kaslarını sıkılaştırır.

Bacakları sıkılaştırmak: Sırtüstü yere yatarak bir bacağı dik açı olana kadar yukarı kaldırın ve indirin, daha sonra diğer bacakla aynı hareketi yapın.

Doğum sonrası egzersiz hareketlerini yaparak çok kısa sürede sıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz.