Doğum Yöntemleri Nelerdir? Hangileri Daha Sağlıklıdır?

Evli bayanların hamile kaldıklarında, hatta hamileliği düşündükleri zamandan itibaren araştırmaya başladıkları ilk şey nasıl doğum yapmaları gerektiğidir. En merak edilen konulardan biri olan doğum yöntemleri nelerdir? Hangileri daha sağlıklıdır?

Doğum Yöntemleri

Kişinin sağlık durumuna veya kişisel tercihine göre doğum yöntemleri nelerdir? hangileri daha sağlıklıdır?​​​​​​​ Bu yöntemleri üç başlık halinde sıralamak mümkün.

  1. Normal Doğum

Düzenli aralıklarla olan doğum sancılarının anne rahmini genişletmesiyle birlikte bebeğin doğal yollarla rahimden çıkmasıdır.

Bebeğin ve annenin sağlık durumlarında herhangi bir sıkıntı olmadığında tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. Bebek, anne rahminden doğal bir şekilde geldiği için mikroplara karşı direnci yüksek olur. Anne ise doğumdan sonra en fazla birkaç gün içerisinde toparlanabilir.

Normal doğumun tercih edilmemesinin en önemli nedenlerinden biri aşırı doğum sancılarının çekildiğinin düşünülmesidir. Kişinin çevresindeki insanların da başından geçen doğum hikâyelerini anlatmasıyla anne adayları, iyice korkar ve bu yöntemi tercih etmekten kaçınır.

  1. Sezaryenle Doğum

Anne ve bebeğin hayati durumu söz konusu olduğunda ya da kişinin istediğine göre anne karnının ameliyatla kesilerek bebeğin çıkarılması işlemidir. Anne veya bebekte bir komplikasyon olduğunda, normal doğumun risk yaratacağı durumlarda tercih edilmelidir.

Kişinin tamamen anestezi verilerek ve ya sadece belden aşağısının epidural anestezi ile uyuşturulmasıyla yapılabilir. Epidural anestezi sezaryende olduğu gibi normal doğumda da tercih edilebilen bir yöntemdir.

Sezaryenle doğumun anneye sağladığı en büyük avantaj; doğum sırasında herhangi bir ağrı hissetmemesidir. Dezavantajı ise bebeğin anne karnından kesilerek alınması nedeniyle iyileşme süresinin uzun sürmesidir.

  1. Suda Doğum

Annenin belirli sıcaklıktaki suyun içinde gerçekleştirdiği doğumdur. Bu yöntemde sıcak suyun rahatlatıcı etkisinden yararlanılarak doğumun daha kolay gerçekleşmesi sağlanır. Suyla rahatlayan annenin vücudunda kasılmalar düzenli ve daha az sancılı olur. Doğum esnasında bebek anne karnındaki sudan doğumun gerçekleştiği suya geçtiğinden herhangi bir rahatsızlık duymaz ve daha sakin olur.

Doğumun daha kısa sürede gerçekleşmesini sağlayan bu yöntem, ilk kez doğum yapanlara ve sıkıntılı gebelik dönemi geçirenlere önerilmiyor. Daha önce sezaryen ile doğum yapanlara, bebeğin erken gelmesi veya ters gelmesi durumlarında, annenin normalden çok daha fazla kilolu olduğu durumlarda ve birden fazla gebeliğin olduğu durumlar da yapılamıyor.