Doğuma Hazırlık ve Doğum Çantası Listesi

Hamilelik döneminin her aşaması anne baba adayları için son derece özel ve heyecan verici bir durumdur. Aile olmak ve sevginin en saf halini yaşamak için bir bebek sahibi olmak herkesin en büyük isteklerindendir. Hamilelik sürecinin başlangıcından sonuna kadar anne adayının ve bebeğin sağlığı için çok büyük özen gösterilir. Aynı özen, hatta daha fazlası bebek dünyaya geldikten sonra da gösterilmeye devam edilir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi için gerekli olan bütün şartlar yerine getirilmeye çalışılır. Peki, Doğuma Hazırlık ve Doğum Çantası Listesi nasıl hazırlanır?

Hamileliğin Son Dönemleri Nasıl Geçirilmesi Gerekir

Anne adaylarını en çok zorlayan dönemlerden biridir hamileliğin son dönemleri. Doğum yaklaştıkça artan heyecan ve korkular anne adayını strese sokabilir. Hamileliğin rahat bir şekilde geçmesi için anne adayının doktor gözetiminde spor yapması, özellikle yürüyüş yapması doğum sırasında annenin daha rahat olmasını sağlar. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak doğuma kendini hazır hisseden anne adayları bebeklerini kucaklarına almak için gün sayarlar. Bu dönemin rahat geçmesi için sadece anne adayının değil, çevresinde bulunan herkesin gerekli özeni göstermesi gerekmektedir. Anne karnında olsa bile etrafta olup biten her şeyin farkında olan bebekler, bu durumlardan oldukça etkilenmekteler. Bu nedenle anne adayının özellikle son dönemleri sakin, mutlu ve huzurlu bir ortamda geçirmeleri gereklidir.

Bebek Çantası Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir

Hamilelik döneminin sonlarına yaklaşıldığında öncelikle bir doğuma hazırlık ve doğum çantası listesi hazırlanmalı ve bu listedekileri eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Anne adayının doğumdan sonra kullanması için pamuklu kumaştan birkaç kat gecelik ve iç çamaşırı, bebek için yine pamuklu kumaştan zıbın, yeni doğan kıyafetleri, eldiven, patik, bebek bezi, battaniye gibi lazım olacak eşyaların doğum öncesinde hazırlanması gerekmekte. Bebek mendili, kirli torbası ve bebek kozmetiği de unutulmaması gerekenler arasındadır. Şampuan, pişik kremi, bebek yağları gibi şeyler benek kozmetiğini oluşturan parçalardır. Bunları ayrı bir torbaya koyduktan sonra, doğum çantasına koymanızda fayda vardır.