Menu

Doğumdan Sonra Nasıl İyileşilir?

Hamilelik kadınların geçirdiği uzun bir serüvendir. Bu serüvende kadınlar daha önce karşılaşmadık birçok problemle karşı karşıya gelmektedirler. Hamileliğin normal seyrettiği durumlarda, bebeğin doğum kanalına girmesi normal doğum habercisidir. Normal doğum sürecine giren anne adayları sancılarının sıklığını kontrol edilerek ve 10 cm açılma olana dek kontrol altında tutulur. Böylece anne adayı doğuma hazırdır ve doğum gerçekleştirilir. Eğer annede herhangi bir rahatsızlık var ise ya da bebeğin anne karnındaki pozisyonu normal doğum için uygun değilse anne adayı sezaryen doğuma alınır. Sezaryen doğumda anneye lokal ya da tam anestezi uygulanır. Ve anneden bebeği alabilmek için karnın alt kısmından kesik atılır.

Doğumdan Sonra Anne

Normal doğum yapan bir kadın 24 saat içinde taburcu edilir. Eve geldiğinde de normal hareketlerine devam edebilir ama aşırı ağır işlerden kaçınmalıdır. Sezaryen doğum yapan bir anne 7-15 gün arasında ancak iyileşir. Yatağından yardımsız kalkamaz, bebeğini emziremez.

Doğumdan sonra nasıl iyileşilir? Diye sorulduğunda normal ya da sezaryen doğum arasındaki fark dikkate alınmalıdır. Tabi ki anne her iki doğum sürecinden sonra 40 gün hasta konumundadır. Bu sürede cinsel ilişki, ağır işlerden kaçınmalıdır. Doğumdan sonra gerekirse kan ilacı ve vitamin takviyeleri alarak doğumda kaybettiği enerjiyi geri kazanabilir. Sağlıklı ve düzenli beslenerek hem hamilelikte aldığı kilolardan kurtulabilir hem de bebeğinin yeterli şekilde anne sütü almasını sağlayabilir. Anne soğuk su, kafeinli ve asitli içecekler tüketmemelidir. Alkol ve sigara gibi madde alımlarından uzak durmalıdır. Acılı ve aşırı baharatlı yiyecekler yememelidir. Gün içinde yürüyüşler yapmalı ve bebeğini sık sık emzirmelidir. Böylece rahim kendini daha çabuk toparlayacaktır. Anne hem kendi sağlığı için hem de bebeğinin sağlığı için beslenme alışkanlıklarına dikkat etmelidir. Doğumdan sonra iyileşme süreci annenin bilinçli bir şekilde hareket etmesiyle kolaylaşacaktır.