Doğumsal Kalp Rahatsızlığı Tedavisi

Doğumsal kalp hastalıkları, bebeğin kalbinin anne karnında gelişme bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan bir takım hastalıklardır. Bu rahatsızlığı yaşayan çocuklar hem bu hastalık hem de ekonomik problemlerden kaynaklı sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Çünkü anne adayının yetersiz beslenmesi sonucunda kalp rahatsızlığı problemleri riski de artar. Ancak bu rahatsızlık tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğundan dolayı erken ve doğru tanı sayesinde tedaviden büyük ölçüde başarı sağlanabiliyor. Anne karnında ki bebeğin kalp gelişimi tam anlamıyla sekizinci haftada tamamlandığından dolayı, bu dönemde bebek kalbinde herhangi bir rahatsızlık görülmesi sonucunda bebek dünyaya doğumsal kalp rahatsızlığı ile geliyor.

Doğumsal Kalp Hastalıklarına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Bebeklerde meydana gelen kalp rahatsızlıklarının başında genetik veya çevresel etkiler vardır. Down sendromu gibi kromozom rahatsızlıklarında, birden fazla organ veya sinir sistemini tutan sendroma bağlı olarak doğumsal kalp hastalığı riski de artar. Anne adayının şeker hastalığı, metabolik rahatsızlıkları, hamileliğin ilk zamanlarında enfeksiyon geçirmiş olması, hamilelik döneminde kullanılan ilaçlar ve babada veya ailede daha önce doğumsal kalp hastalığı olması durumunda doğacak olan bebeğinde doğumsal kalp hastalığı taşıma ihtimali yükseliyor. Ancak bu faktörler sadece risk oranını arttırıyor.

Doğumsal Kalp Rahatsızlıklarında Erken Tanı Ne Zaman Konur?

Doğum öncesinde riskli bir gebelik söz konusuysa, hamileliğin on altıncı haftasından itibaren incelemeler yapılarak bebeğin kalbi ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Bu incelemeler sonucunda bebekte herhangi bir kalp rahatsızlığı olması halinde bebek doğana kadar izlenir ve bununla ilgili gerekli tedavi planlaması yapılır. Anne karnında tanı konulmamış bebeklerde ise doğumdan sonra tanı, bebekte morarma, beslenme güçlüğü ve solunumun sıkıntısı yaşamaları durumunda yapılan ekokariyografik incelemeler sonucunda konulabilir. Peki, doğumsal kalp rahatsızlığı tedavisi nasıl yapılır?

Doğumsal Kalp Rahatsızlıkları Tedavisi

Rahatsızlığı olan bebeklere doğru zamanda konulmuş olan tanı sayesinde gerekli cerrahi operasyonlar yapıldıktan sonra tedaviden başarı elde edilebilir. Bu cerrahi girişimlerin birçoğunda kalp sağlıklı haline getirebiliyor ve çocuğun diğer çocuklardan bir farkı olmuyor. Ancak ciddi sorunlar olan rahatsızlıklarda, yapılacak olan müdahaleler sadece yaşam kalitesi ve yaşam süresini arttırmaya yardımcı olur.