Dolama Nasıl Tedavi Edilir?

Dolama hemen hemen her yaştan kişide görülebilen oldukça yaygın ve genellikle parmak eti alanını etkileyen bir sağlık sorunudur. Hemen tedavi edilmemesi durumunda dolama, çok ciddi bir hal alabilir. Peki, dolama nedir ve dolama nasıl tedavi edilir? Dolama Nedir?

Dolama, parmakların avuç içine bakan kısmında parmağın birinci boğumunda oluşan iltihaplanma sonucu oluşan bir enfeksiyon durumudur. Küçük parmak kesikleri ve kıymıkların neden olduğu parmaklarda oluşan küçük yırtık veya delinmeler sonucu elin içine dolan bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. Yırtık ve deliklerde biriken bakteriler orada iltihaba neden olur. Oluşan iltihap, parmaktaki kan akışını engeller ve parmakta şişlik ve ağrı olur. Zamanında müdahale edilmez ise oluşan iltihap kemiğin içine kadar yayılabilir ve hastalık çok kötü bir hal alabilir.

Dolamanın Belirtileri

Dolama olan parmakta, bir bastırma halinde şiddetli bir ağrı hissedilir. Dolama olan parmakta şişkinlik olur ve dolama olan yerde ısı artar. Parmak, akne benzeri içi irinle dolu bir hal alır ve beyaz akıntılar olur. Bir diğer belirti ise parmakta oluşan uyuşmalar ve parmak bükme sırasında duyulanacıdır.

Dolama Nasıl Tedavi Edilir?

Dolamanın tedavisinde ilk olarak tuzlu ılık su kullanılabilir. Ilık suyun parmaktaki ağrıyı azaltacağı gibi suda bulunan tuz da dolamanın sebep olduğu şişliği azaltacaktır. Ağrıyı ve şişliği azaltmanın bir diğer yolu da buz tedavisidir. Dolamanın olduğu bölgeye yapılan buz presi, enfeksiyonlu bölgedeki iltihap ve şişliği azaltacak ve iltihaplı bölgeye giden kan akışını düzenleyecektir. En kesin tedavi yöntemi ise cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahale ile dolamalı parmaktaki iltihap kesilerek boşaltılır. Bu kesme işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta parmaktaki his duyularının yitirilmemesidir. Cerrahi müdahaleden sonra tedavinin işe yaraması için düzenli olarak antibiyotik tedavisi uygulanır ve kesilen bölgeye düzenli olarak pansuman yapılır.