Dolgu Nasıl Yapılır?

Dolgu hastaların dişleri çürüdüğü için en çok dişçiye gelme sebebi olmaktadır. Çoğu hasta dişçiye gelmekten çekinmektedir. Fakat diş dolgusu kısa ve acısız bir yöntemle hastaya uygulanmaktadır. Streptokok isimli bir bakteri sonucu dişlerde çürümeye sebep olan bir bakteridir. Bu sebepten dolayı çürüyen dişlere dolgu yapılması en uygun ve acısız bir uygulamadır. İlk önce frezlerle dişteki çürük bölge temizlenmektedir. Eğer ki dişteki çürük çok derin’de ise koruyucu olarak dişe izolasyon yapılmaktadır. Daha sonra dişe hangi dolgu maddesi uygunsa o dolgu maddesi uygulanmaktadır. Peki, Dolgu Nasıl Yapılır? bir bakalım.

Dolgu Nasıl Yapılır?

Çürüyen dişe dolgu maddesi olarak genelde gri dolgu kullanılmaktadır. Eğer ki çürük diş hastanın ön dişlerinde ise kompozit ve ışın dolgular kullanılmaktadır. Estetik olarak daha iyi göründüğü için ışın dolgu ön dişlerde tercih edilmektedir. Arka dişlerde gümüş dolgu daha daha sert olduğu için tercih edilmektedir. Özellikle arka dişler için yeni üretilen ışın dolgular gümüş dolgular gibi sert olmakta ve hastalar bu ışın dolguları rahatlıkla kullanmaktadır. Hastalar yeni yöntemleri tercih edip daha estetik görünen ışın dolguları tercih etmektedir. Hastalar ağızlarında gri gümüş görünümlü dolguları kullanmak istememektedir. Dolgu işlemi toplam 30 dakika sürmektedir.

Dolgu Nasıl Yapılır?

Eğer ki diş dolgusu yapılacak olan hasta doktoruna uyum sağlarsa dolgu işlemi 30 dakikada bitmektedir. Dişteki dolgu yapılacak olan çürük yer küçük ise anestezi yapmaya gerek kalmamaktadır. Fakat dolgu yapılacak olan çürük büyük ise anestezi yapılması uygun olmaktadır. Eğer ki dolgu yapılacak olan çürük bölge geniş ise hastanın canının yanmaması için iğne yapılıp 10 dakika bekletilip dolgu işlemine başlanır. Dolgu işlemi bitikten sonra gümüş dolgu yapıldı ise dolgu sertleşene kadar beklenir. Işınlı dolgu yapıldıysa ve anestezi uygulandı ise anestezi geçene kadar ve iki saat hiç bir şey yememesi gereklidir. Hastaya anestezi uygulaması yapılmadı ise ışın dolgusu yapıldı ise hasta her şey yiyip içebilmektedir.