Domuz Gribi Tehlikeli Bir Rahatsızlıktır

Domuz gribi, domuzlarda gerçekleşen, İnfluenza A isimli virüsün H1N1 virüsünün mustasyona uğrayarak insanlara geçmesiyle bulaşıcı bir hastalık olmuştur. Öksürük, boğaz ağrısı ve yüksek ateş gibi vakalarda izleyen solunum yolu ile bulaşan ciddi bir hastalıktır. ABD ve Meksika’da 2009 mart ayında gerçekleşen bu rahatsızlık Afrika’dan Asya’ya; ABD’den Avrupa’ya kadar dünyanın her yerine dağılmıştır.

Tüm dünyada yayılma düzeyi gösterdiğini belirten Dünya Sağlık Örgütü bu hastalığın geniş çaplı bulaşıcı bir hastalık olduğunu duyurmuştu. İnfluenza H1N1 salgını Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre son 50 senenin en mühim salgınıdır. 2015 senesinde görülen bu rahatsızlık, daha önceki senelerde Aralık ile Ocak aylarından değişik şekilde olarak Şubat sonu ve Mart ayına kaymış durumdadır. Son zamanlarda domuz gribi hastalığı ile karşı karşıya kalan Ülkemizde ve Avrupa ülkelerinde bu vakalar artmıştır.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın belirtileri; Boğaz ağrısı, öksürük, ateş, baş ağrısı, vücut ağrıları, halsizlik ve titreme olarak bilinir. Bazı durumlarda ishal ve istiğfar etme de olduğu belirtilmiştir. Domuz gribi hastalığı insanı ölüme götürecek kadar tehlikelidir. Yakın geçmişte ülkemizde de bu hastalığa yakalanmış insanların durumu ölümle sonuçlanmıştır.

Tedavisi Mümkün Mü?

Domuz gribi tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. İlk 48 saat oldukça önemlidir. Bu hastalıkta ilaç tedavisine semptomların görülmeye başlamasıyla birlikte 2 gün içinde geçilmelidir. Fakat doktor kontrolünde olan ilaçlar kullanılmalıdır. Daha ciddi rahatsızlıklarda hastanede tedavi altına alınıyor.

Hastalığa Karşı Nasıl Tedbir Alınır?

Mevsimsel bir rahatsızlık olan domuz gribi hastalığı tedbir alınabilir bir hastalıktır. Grip aşısı olarak bu hastalıktan korunmak mümkündür. Bu hastalığın aşısı en çok 6 aylık bebeklerden 24 yaşına kadar olanlar, hamileler, 24-65 yaşları arasında kronik rahatsızlığı olanlar, 65 yaş üzeri ile sağlık personelleri, itfaiyeciler, güvenlik personelleri gibi risk grubu yüksek olanlar için gereklidir.