Dövme Yaptırmak Zararlı Mıdır?

Tarih boyunca dövme insanlar arasında bir belirleyici olmuştur. Kimi dövmeyi üyesi olduğu bir topluluğun belirteci olarak kullanmıştır, kimi ise hayatında önemli bir yeri olan değerleri simgelemek adına vücudunda yer vermiştir. Hayatınız boyunca vücudunuzda sizinle beraber yaşayan bu simgeler her insan için ayrı ayrı anlamlandırılmıştır. Kimi bir Anka kuşu gibi yeniden doğmuş kimi ise asi ruhunun simgesi olarak bir belirteç olarak kullanmıştır. Ne amaçla olursa olsun dövmeler insanların kişiliğinin bir yansıması olarak karşımıza çıkar. Peki dövme yaptırmanın zararı var mıdır?

Dövme 2 şekilde yapılmaktadır. İlk şekli geçici dövmelerdir. Bu dövmeler insan vücudunda kalıcı olmayan ve zaman içerisinde deri üzerinden silinen bir yapıya sahiptir. geçici dövmeler sadece mürekkep ile deri üzerine sembol veya yazı şeklinde işlenerek yapılır. Dövmenin yapıldığı malzeme ve mürekkebin kalıcılığına göre bu süre uzar veya kısalır. Geçici dövmenin deri üzerinde bir tahribata neden olduğu gözlemlenmemiştir. Bu nedenle vücudunda deneme olarak bir sembole yer vermek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği dövme şeklidir. İkinci şekil ise kalıcı dövmelerdir. Bu dövmeler dövme iğnesi ile söz gelimi deri üzerine işlenmektedir. Ömür boyu vücudunuzda kalıcı olarak yer edinen bu dövme şekli bazı etkenlere göre zararlı veya zararsız olabilmektedir. Zararlı olmasının nedeni ise bir takım etkenlere bağlıdır.

Dövmenin yapıldığı malzemeler bu bakımdan önemlidir. Dövme malzemelerinin hijyenik olması tercih sebebi olmalıdır. Dövme yaptırırken dövmecinizin kullandığı malzemelerin steril olması zarar açısından önemlidir. Steril olmayan dövme makineleri ve iğneleri deri üzerinde kalıcı tahribata neden olabilir. dövme iğnesinin kirli olması, deri ile direk olarak temasa geçtiği için deri üzerinde cilt sorunlarına yol açabilir. Hatta gerekli hijyen koşulları sağlanmaz deriden insan vücuduna geçebilen AIDS, cilt hastalıkları, böbrek yetmezliği ve zehirlenme gibi ciddi hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. Bu bakımdan dövmenin yaptırılacağı yer iyi araştırmalı ve hijyen koşulları gözden geçirilmelidir. Dövmeci dükkanları genellikle salaş mekanlardır. Bu nedenle tercih ettiğiniz dövmeci dükkanını önceden gözlemlemeli hatta bir dövme seansı sırasında birebir olarak gözlemlemeniz önerilmektedir.

Diğer bir zarar olarak manevi bir kavramdan bahsedilebilir. Bu kavram ise yaptıracak olduğunuz dövmenin anlamıdır. Kalıcı dövmeler hayat boyu üzerinizde taşıyacağınız bir yapıdadır. Bu nedenle yapılacak olan dövme sembolü iyi belirlenmelidir. Dövme sembolünüzü sizin için ömür boyu anlamını koruyacak, etkisini kaybetmeyecek bir sembol olarak seçerseniz ilerleyen zamanlarda dövmenizden sıkılma ihtimaliniz düşecektir.

Diğer bir etken ise dövmenizden sıkıldığınızda başlamaktadır. Eğer seçtiğiniz sembol artık sizin için anlamını yitirmiş ise daha fazla vücudunuzda taşımak istemeyeceksinizdir. Burada devreye dövme sildirme aşaması girmektedir. Dövme sildirme aşaması dövme yaptırmaktan daha zorlu bir süreçtir. Bugün kullanılan modern teknolojiler sayesinde dövme silme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Dövme yapılırken mürekkep dövme iğnesi tarafından derinin alt kısımlarına enjekte edilmektedir. Geliştirilen lazer teknolojisi deri altına inerek enjekte edilmiş olan bu mürekkebi parçalayarak yok eder. Güçlü dalga boyları ile deri altına nüfuz edebilen lazerler tek tek tüm mürekkep izlerini siler. Eğer dövmeniz siyah renkli ise bu işlem daha kolay olmaktadır. Lazer dalgaları siyah mürekkebi kırmak konusunda daha başarılıdır. Ancak sildirmek istediğiniz dövme renkli ise bu işlem daha zorlu bir şekilde ilerleyecektir. Renkli mürekkebin lazer ile parçalanması çok daha zordur. Bu nedenle silme işlemi daha sancılı olmaktadır. Deri üzerinde hasar bırakma olasılığı da daha yüksektir. Çeşitli enfeksiyonlara ve yaralara neden olabilir. Bu nedenle renkli bir dövmeye sahipseniz ve sildirme işlemi yapmak istiyorsanız bu işlemin yapılacağı yeri de iyice araştırmanızı öneririz.

Dövmenin yapılması bakımından bir zararı yoktur. İsteyen herkes yukarıdaki koşullara bağlı kalarak dilediği şekilde dövme yaptırabilir. İnsanların ruh hallerini ve duygu durumlarını yansıtması için bir araç olan dövmeler her zaman popülerdi ve her zaman da popüler kalacaktır.