Sağlık

Dudak Kanserini Tetikleyen Durumlar Nelerdir?

Günümüzde sigara ve alkol kullanımın artmasıyla birlikte beraberinde getirmiş olduğu bir çok hastalık bulunmaktadır. Bunlardan birisi de günümüzde oldukça artan dudak kanseridir. Sıklıkla alkol ve sigara bağımlılarında ortaya çıkan bu rahatsızlığın 60 yaş ve üzeri kişilerde görülme olasılığı fazladır. Ancak bu hastalığa erkeklerde, kadınlara oranla daha çok rastlanır. Dudak kanseri, Sıklıkla alt dudakta bulunsa da nadir de olsa ağız çevresi ve üst dudakta da bulunabilir. Peki, dudak kanserini tetikleyen durumlar nelerdir? Sorusunun cevabını hep birlikte inceleyelim.

Dudak Kanserini Tetikleyen Durumlar Nelerdir?

Dudak kanserinin önemli nedenlerinden birisi de güneş ışığına aşırı mazur kalmaktır. Özellikle güneş altında çok sık bulunan seyyar satıcı, çiftçi, postacı gibi kişilerde dudak kanseri görülür. Bunu dışında sigara, alkol, pipo gibi ürünleri kullanan kişilerde de dudak kanseri kaçınılmaz bir sondur. Bir başka dudak kanserini tetikleyen durum ise ağız hijyenine özen gösterilmemesidir.

Dudak Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

  • Dudak derisi soyulduğunda dudağın kanaması
  • Dudak Kabuklanması
  • Aylarca iyileşmeyen dudak yaraları
  • Dudaklarda beyazlaşmış ve sert yaralar

Dudak Kanserinin Tedavisi Var mıdır?

Dudak kanseri, genellikle kişilerde erken teşhis edilebildiğinden dolayı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Dudaktaki yaygınlığı tedavi süresince oldukça önemlidir. Fakat hastalık geç teşhis edildiğinde tedavi süreci oldukça zorlaşacaktır ve dudaktaki mikrobun alınabilmesi için ameliyata ihtiyaç duyulacaktır. Dudaklarda sürekli oluşan yaralanmalar fark edildiğinde bir doktora başvurmanız sizin yararınıza olacaktır. Dudak kanseri tedavi edilmediğinde yayılacak ve daha büyük sorunlara yol açacaktır.

Dudak Kanserinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Dudak kanseri, sigara ve alkol kullanan kişilerde neredeyse kaçınılmaz bir sondur. Bu nedenle sigara ve alkol kullanılıyorsa bırakılmalıdır. Ayrıca aşırı güneş ışınlarından uzak durulmalı ağız ve diş temizliğine dikkat edilmelidir. Beraberinde bilinçsizce kullanılan ruj, dudak parlatıcı gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerden uzak durulmalıdır.