Dünyanın En Derin Noktası

Büyük okyanusun en batısında olan Mariana adalarının en büyüğü olan ve güneyin Guam adasının güney batısında bulunan dünyanın en derin noktası Japonya ve Endonezya’nın ortasında yer alan Mariana çukurudur. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmada en derin noktası 10. 994 metre olduğu belirlenirken uzunluğu 2542 kilometre olduğu tespit edilmiştir ve çukurun genişliği 64 kilometre çapındadır. O kadar çok derin olduğundan Everest dağını ters çevirsek yüzeye 1 kilometre kaldığı görülür.

Dünyanın En Derin Noktası Nasıl Oluştu?

Yer kabuğunu oluşturan plaklar birbirine yaklaşarak ve birbirlerine çarpışırlar. Bu çarpışma sonucunda plaklardan biri diğerinin altına girerek dalma durumu oluşur. Yoğunluk olarak üstün olan plakanın daha az yoğun olan plakanın altına girerek şiddetli deprem oluşur derinlikler ise levhaların büyüklüğüne göre 700 kilometreyi bulur. İşte dünyanın en derin noktası Pasifik plakası ve Mariana plakası çarpışması sonucu oluşur. Doğal şekilde oluşan bu çukura ilk inen kişiler Amerikalı asker ve İsviçreli bilim adamı inmiştir. Buraya dalış yapan asker ve bilim adamının dalış süresi tam 5 saattir.

Başka biri ise James Cameron adlı kişi kendi özel denizaltısı ile tam 156 dakikada tabana inmiştir. Orada belli bir süre araştırma yapan bu kişi daha sonra yüzeye 70 dakikalık süre ile çıkmıştır. Her ne kadar bu çukura inen kişiler tehlikesiz bir şekilde serüveni atlatmış ise burada tehlikeler dip taraflarda vardır. Bu ise yüzeyden daha fazla basınç bulunan bir 1000 katı kadar orandır. Bu kişiler dalış yaptığı denizaltı araçlarla bu basınca dayanıklı olduğu için tehlikesiz bir şekilde sonlanmıştır. Her 10 metrede santimetrede 1 kilogram basınç artar.

Çukurda Hayat Oluşumu

Yapılan araştırma sonuçlarında bu derin çukurda basınçlı ve soğuk sularda yaşayan birçok mikroorganizma balık ve yengeç türlerine rastlanılır. Burada bu canlıların yaşam sebebi volkanik püskürmeler ve buradan çıkan bakterilerdir.