Dünyanın Yedi Harikası

Geçmiş zaman diliminde yapımı aşamalarında sadece insanların emeği bulunan antik yapıtlar ya da yapılar olarak adlandırılan çeşitli noktalar da ki yapılar Dünyanın Yedi Harikası olarak isimlendirilmiştir. Ortaya çıkma aşamaları M.Ö 5.yüzyılda Herdot’a kadar uzanmaktadır. Birbirinden farklı mimaride ki yapılar günümüz yaşam koşullarına ulaşmayı, yaşanan çeşitli doğa olayları sebebi ile başaramamıştır. Farklı aşamalardan geçen bu yapıtlar güncel halini ancak M.Ö 2.yüzyılda son şeklini almayı başarabilmiştir.

Dünyanın Yedi Harikası Nelerdir?

Bahsi geçen ayrı görseli olan mimariler arasında;

  • Keops Piramidi
  • Efes Artemis Tapınağı
  • Kral Mausollos’un Mezarı
  • Zeus Heykeli
  • Babil’in Asma Bahçeleri
  • Rodos Heykeli
  • İskenderiye Feneri

Yer almaktadır. Hepsinin oluşum sürecinin adımları arasında birbirinden farklı aşamalar ve adımlar söz konusudur.

Dünyanın Yedi Harikasının Özellikleri

Keops Piramidi; yapım süresi 20 yılı aşkın olarak bilinmektedir. 2560 yılında Firavun Khufu tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Yapım aşamasından 43 yüzyıl boyunca dünyanın en yüksek yapı düzeni olarak kayıtlara geçmiştir. İlk inşa edilen yapı olmasının yanı sıra günümüz de varlığını sürdüren tek yapıdır.

Efes Artemis Tapınağı; inşa tarihi M.Ö 7. Yüzyıla dayandığı bilinmektedir. Dini müessesenin yanı sıra Pazar yeri amacı ile kullanılmaktaydı. Diana Tapınağı olarak da adlandırılmaktadır. İzmir Selçuk’ta yer alan tapınak mermerden inşa edilmiştir.

Kral Mausollos’un Mezarı: Bodrum civarında yapılan mezarlık Kral Mausollos’un eşi ve kızı adına inşa edilmiştir. Halikarnas Mozolesi olarak da bilinmektedir. Oldukça güçlü inşası ve ihtişamı söz konusudur.

Zeus Heykeli: büyük yangında kaybolan Zeus Heykeli, tahta iskelet üzerine inşa edilen fildişi, altın ve metal parçaların birleşmesinde oluşturulmuştur.

Babil’in Asma Bahçeleri; Nebukadnezar tarafından inşa edilen düzende çölün ortasında kalan farklı su ve çiçeklerle dolu birden fazla kattan oluşan bahçe olarak bilinir.

Rodos Heykeli; demir ve bronzdan yapılan 32 metre yükseklikte ki heykel olarak bilinir. Güneş tanrıları Helios’a itafen yapılan bu düzen de beraberliği de simgelemesi önem taşıyan noktasıdır.

İskenderiye Feneri; Ptomely Soter tarafından inşa edilmeye başlayan düzende amaç kıyı boyunca oluşan tehlikeyi öneleyerek, gemicileri doğru adımlarla yönlendirmektir.