Anne & Bebek

Düşük Yapıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle evli bayanların sıkça rastladığı bir durumdur. Özellikle ilk bebeklerde gebeliğe hazır olmayan rahimde bebeğin tutunamaması bebeğin düşmesine yani düşük yapılmasına neden olur. Düşük Yapıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler mevcuttur.

Düşük Nedir?

Hamileliğin ilk 3 ayı oldukça risklidir. Bebeğin düşme potansiyelinin en yüksek olduğu ilk 12 hafta gebenin kendine dikkat etmesi gereken haftalarıdır. Annede beliren ilk özellik şiddetli kasık ağrısı ve sonrasında kanamadır. Adet kanamasından oldukça farklı bir kanama gözlenir. İlk 12 haftada gerçekleşen düşükler genellikle herhangi bir operasyon gerektirmez. Fakat sonrasında oluşabilecek 23.cü haftaya kadar oluşmuş bebek kayıplarında mutlaka kürtaj yapılır. Erken vakitlerde meydana gelen düşüklerde anneye herhangi bir bedensel zararı olmasa da psikolojik olarak yıkım yaşatmaktadır. İlk kez gebelik yaşayan bir bayanda kalıcı izler bırakabilir.

Düşüğün Oluşma Nedeni Nedir Ve Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Birçok sebep olmasının yanı sıra, annenin aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olması da düşüğün oluşmasına etken sebepler arasındadır. Bilimsel olarak anlatmak gerekirse kromozom sayısı önemlidir. İpliksi yapıda olan kromozomlar bebeğin gelişip büyümesi için kromozom sayısının eksik ya da fazla olmaması gereklidir. 12 hafta tehlike sınırları içerisinde olup, bu evrede ağır ve ani yük kaldırmak, stres, üzüntü gibi olaylar anneyi etkilediği için bebeğe de zarar verir. Düşüğün engellenmesi ve yaşanmaması için kesin olarak durdurucu bir yöntem yoktur. Fakat küçük ön leke tarzı kanamalarla doktorunuza başvurduğunuzda kanama olmasını engelleyecek ve dolayısıyla da bebeğin daha sağlam tutunmasını sağlayacak rahim kasıcı iğnelerle kanama durdurulabilir. Fakat bu durum kesin olarak bebeğin düşmesine engel olacak diye bir şey de söz konusu değildir. Düşük oluştuğunda enfeksiyon ya da herhangi bir mikrop kapmamak için hasta bezi kullanılmalıdır. Bir sonraki oluşacak adet döneminizde dikkatli olmalısınız. Düşük sonrası 4 ila 6 hafta sonrasında yumurtalık döllenme görevini tekrar üstlenecek ve tekrar gebe kalma olasılığınız artacaktır.