EFT (Elektronik Fon Transferi) Nedir? Nasıl Yapılır?

Bankacılık işlemlerinde en çok kullanılan işlem türleri para transferleridir. Bir günde binlerce şahıs ya da şirket kendi hesaplarından diğer hesaplarına ya da başka şahıs ya da şirket hesaplarına para transferi yapıyor. Para transferi yapabilmek için öncelikli koşul bir bankada hesabınızın olmasıdır.

EFT Nedir?

EFT yani elektronik fon transferi, bankacılıkta kullanılan bir para transfer türüdür. Sizin hesabınızın bağlı bulunduğu bankadan diğer bir bankaya para transferi yapacaksanız EFT sistemi ile para göndermek zorundasınız. Aynı bankadaki para transfer işlemleri havale olarak adlandırılır iken, farklı bankalar arasındaki para transferleri elektronik fon transferi olarak adlandırılır. EFT işlemi yapılırken her şey belirli bir kurala tabidir. Para transferi yapacağınız kişi ya da şahsın bazı bilgilerini zorunlu olarak girmeniz gerekir. Ayrıca EFT işlemi günün her saatinde gerçekleşmemektedir.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemi yapabilmek için öncelikli şart banka hesabınızın bulunmasıdır. Eğer bir banka hesabınız varsa bankanızda EFT işlemi yapabilirsiniz. EFT işlemi için gerekli olan bilgiler karşı tarafın alıcı adı, ya da alıcı ünvanı, banka adı, hesap numarası, şube kodu, tutar bilgisi, valör ve açıklama bilgisidir. Bankada işlem yaptırılacakken bu bilgileri mutlaka vermeniz gerekir. Aksi takdirde EFT işlemi gerçekleşmeyecek ve karşı bankadan geri dönecektir. Karşı tarafın hesap numarası yerine IBAN bilgisi de girilebilir. IBAN belirtilir ise hesap numarası ve şube kodu bilgisi gerekmez.

EFT Ne Zaman Yapılabilir?

EFT sistemi merkez bankasına bağlı olduğu için sadece hafta içi günlerinde yapılabilir. Saat aralığı ise 09:00 ile 17:30 arasındadır. Bu saatler dışında EFT işlemi gerçekleşemez. Bu saatler dışında verilen EFT emirleri takip eden EFT saatleri içerisinde gerçekleşmek üzere sistemde bir referans numarası ile kaydedilir ve EFT saati açıldığında gerçekleşmek üzere işlemi konulur.