Eğitim ve Kişisel gelişim

Toplum hayatında belli bir  yer edinebilmek  için öğrenilen bilgi, beceri ve anlayışlara eğitim denir. Eğitim geniş anlamda, toplumun ve bireylerin standartlarını, inançlarını ve hayat  şartlarının oluşmasında  etkili olan tüm sosyal yapılardır. Kısacası “istenilen davranışı geliştirme süreci” olarak da tanımlanabilir.

İnsan davranışlarında bilgi, beceri, anlayış, ilgi, tavır, karakter ve önemli sayılan kişilik nitelikleri yönünden belli değişmeler sağlamak amacıyla yürütülen düzenli bir etkileşimdir.İnsanları belli amaç ve kurallara  göre yetiştirme sürecide denilebilir.

Sosyal yaşama  henüz hazır olmayanlara uygulanan tesirler de diyebiliriz.  Eğitim ve öğretim birbirinden oldukça farklıdır. Bu kavramları birbirinden ayırmalıyız. Ve kendimizi her alanda eğitmek için öğretmeliyiz aslında. Öğretimin en pratik telafuzu bu olsa gerek. Son dönemlerde baya bir talep gören bir diğer konu da KİŞİSEL GELİŞİM evet. Çok güzel kişinin kendini geliştirmesi, eğitimine katkıda bulunması muazzam derece de önemli bir durum. Peki ya eğitim ve kişisel gelişim arasında ki denge.. Bu denge bizim yaşam dengemizdir aslında. Bu dengeyi koruyamadığımız da ne eğitimli bir birey oluruz ne de kişisel olarak gelişmiş bir birey oluruz.

Peki iyi hoşta nasıl kuracağız bu dengeyi diyorsunuz. Aslında cevabı içinizde yani sizde!

Günümüzde eğitim ve kişisel gelişim kitapları, programları, belgeselleri, söyleşileri, sertifika programları, atölye çalışmaları ve anlatamayacağımız bir o kadar da çok olgu var ki.. Say say bitmez. Aslında sınırsız diyebileceğimiz bir kaynak var eğitim, kişisel gelişim alanlarında yurt içi ve yurt dışı eğitimciler, kişisel gelişim uzmanları sayısız eser kazandırmışlar insanlığa oku oku bitmez durumdalar..

Peki bunlar da gayet güzel ama ne yapsak ne okusak diyorsunuz.. Neyi araştırsak.. Bunun da cevabı içinizde, tekrar ediyoruz yani sizde!

Aynanın karşısına geçin ve diyin ki BEN KİMİM? AMACIM NE? İNSANLIĞA FAYDAM NE? NE AMAÇLA GÖREVLENDİRİLDİM? BUNLARIN FARKINDA MIYIM?

Bunları samimi olarak sorun.. Aynı bir öğretmenin sizi tüm sınıfın içinde ayağa kaldırması gibi sorun kendinize hiç gülmeyin.. Soruları sorarken sınıftaki sessizliği üzerinizde hissedin.. En geveze arkadaşınızın o sevmediğiniz gülüşünü dahi duyun.. Ve içten bir şekilde tek tek ama tek tek bu soruları yanıtlayın..

Kişisel gelişim ve eğitiminize artık başlıyorsunuz.. Devam edin.. Bu sorularla kalmayın üstüne ekleyin ekleyin bir öğretmen öğrenci gibi konuşun kendinizle.. Merak etmeyin siz iyisiniz.. Hem de bir çok insandan iyisiniz. Bu samimiyet size geçti hissediyoruz. Verdiğiniz tüm cevaplara göre kendinizi yönlendirin. Hangi alanda eksikleriniz olduğunu iyi kavrayın. Bu eksiklerinizin her biri için hazırlanmış sayısız makale ve kaynak olduğunu biliyor musunuz?

HAYIR! Bilmiyordunuz çünkü daha önce bu eksiklerinizin olduğunun farklında değiliniz ve bunları sorgulama araştırma girişiminde bulunmadınız..

Ancak şimdi farklı bir noktadasınız. Tıpkı okulu sevmeyen bir öğrencinin o bilgileri alması gerektiğini bilen ebeveynlerin, çocuklarını okula yönlendirmesi gibi.. Zorla inatla tanıyın kendinizi, her gün yeni bir keşfe çıkın. Kendiniz için kitap alın.. Video izleyin.. Makale okuyun.. Tanınmış kişisel gelişim uzmanları ve eğitimcilerden bilgiler alın. Instagram’da takip ettiğiniz eğlenceli hesapların, ünlü isimlerinin yanında bu kişilerde olsun.. Bir dokunuş hayatınızı değiştirebilir. Buna inanın. Ve o aynanın karşısından kalkarken.. Gücün içinizde olduğunu hissedin.. İşaret parmağınızı yavaşça kaldırın, kendinize tıpkı bir sihirli parmakla dokunur gibi dokunun..

Bir sonra ki soru cevapta görüşmek üzere diyip yola koyulun. Kişilerin eğitim ve kişisel gelişim de kendilerine faydalı içerikleri bulabilmesinin en temel yöntemini okudunuz. Aslında bir sihri keşfettiniz.. Tebrikler!

Haydi gelişmeye, geliştirmeye.. Öğrenmeye, öğretmeye..

Esen kalın.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.