Diyet & FitnessSağlık

Ekmeğin kilo almada etkisi nedir?

ekmek-cehre

Ekmeğin kilo almada etkisi nedir?

Ekmek, herhangi tür tahıl unundan yapılan hamurun, pişirilmesiyle elde edilen yiyecektir. Ekmek; sekiz bin yıl önceden beri insanların, hem doyurucu olması hem de az malzemeyle üretilmesi yani maliyetinin düşük olması sebebiyle her dönemde tercih ettikleri bir besin olmuştur. Türkiye, ekmek tüketiminde dünya ülkeleri sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Yapılan araştırmalara göre ekmek, kan şekerini dengelemekte ve sinir sistemi için çok gerekli olan vitaminlerin alımına katkıda bulunmaktadır. Peki, kilo artışı anlamında bu besin nerede durmaktadır? Yani, ekmeğin kilo alımında etkisi nedir?

Kilo vücudun aldığı ile yaktığı orana bağlı olarak değişiklik gösteren vücut kütlesi anlamına gelir. Yenilen gıdaların sağladığı kalori miktarı, vücut fonksiyonlarının devamı ve günlük aktivitelerde yakılan enerjiden fazla ise kilo alımı gerçekleşir. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu besin değerleri: karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, minareler ve sudur. Bu besin değerlerinin tümünü düzenli ve dengeli biçimde tüketen bir kişi başka etmenler yoksa kilo alımı konusunda sıkıntı yaşamayacaktır. Ekmek de içeriğindeki yüksek lif, E vitamini ve karbonhidrat ile besleyici bir besin niteliğindedir. Bu besin diğer besleyici ürünlerle birlikte ölçülü tüketilirse kilo yapma gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Örneğin peynir, yumurta, yeşillik, zeytin, domates, salatalık içeren sağlıklı bir kahvaltının yanında ölçülü miktarda ekmek tüketmek, ekmeği de tam buğday ve kepek ekmeği gibi beyaz ekmekten daha besleyici özellikte ekmek türlerinden tercih etmek sağlıklı bir seçenektir. Ayrıca besleyici malzemelerle yapılan tavuk, et, sebze, baklagil vb yemeklerinin yanında yine yenilecek ölçülü tam buğday ya da kepek ekmeği gibi ekmek türleri vücutta kilo alımına sebep olmayacaktır.

İnsanların ekmeğe bakış açısı ise genellikle karın doyuruculuğunun fazla olması üzerine odaklanır. Bu düşünce örneğin bir tabak çorbanın yanında tok tutsun diye büyükçe bir ekmek tüketme gibi alışkanlıklar yaratır. Bu kişiler az yedikleri ve tok kaldıkları için bunun iyi bir seçenek olduğunu düşünebilirler. Lakin bu durum besleyicilik düzeyi zayıf bir beslenme seçeneği olduğu için kilo alımını etkiler. Ayrıca bir dilim ekmeğin kalorisi 64 iken bunu kalorisi yüksek bir yiyecekle birlikte tüketmek ya da çok yaygın bir alışkanlık olan yağlı bir yiyeceğin yağına batırarak yemek gibi alışkanlıklar alınan kalorinin 64’ten 200’lere çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu mantıkla, tüketilen ana besin ekmek olduğu için ilk suçlanacak olan da ekmek seçilmektedir. Ekmeğin türü ve ölçüsü kilo artışında belirleyicidir lakin ekmek kilo artışının tek suçlusu değildir. Sağlıklı dengeli beslenme sisteminin ekmeğe ihtiyacı vardır. Her ne kadar kilo artışında ekmek halen tartışmalı olan bir konu olsa da genel kanı; vücudu, kilo yapar düşüncesiyle ekmeksiz ve tek besin değeriyle beslemenin sağlıksız bir davranış olduğu ve kiloyu bu durumun etkilediği yönündedir. Bu sebeple kilo problemi yaşayan kişilerin, besinlerinde yanlış değişimler yapmak yerine; beslenme uzmanı ile birlikte çalışarak sağlıklı ve düzenli öğünler oluşturması, yaşamlarını egzersizle desteklemesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca kilo artışı yalnızca beslenme düzeni ile değil aktivite azlığı, vücut fonksiyonlarında bazı aksaklıklar, kötü alışkanlıklar, düzensiz yaşam, uyku problemleri ve yeme içme saatlerinde düzensizlik gibi birçok başka sebepten dolayı görülebilir. Kilo artışı problemi yaşayanlar, bu faktörleri de göz önünde bulundurmalıdırlar.