Ekonominize Katkı Sağlayacak Tüyolar

Ev ekonominize katkı sağlayacak tüyolar, hem cebinizi rahatlatacak hem de birikim yapmanızı sağlayacaktır. Gereksiz ve boş harcamalardan kaçınarak ekonominizi rahatlatabilir ve ay sonunu nasıl getireceğinizi düşünmekten kurtulabilirsiniz. Her gördüğünüz eşyayı yahut kıyafeti almaktan vazgeçerek, size yetebilecek daha küçük evlerde yaşayarak, faturalardan tasarruf yaparak ekonominizi rahatlatabilirsiniz.

Kumbaradan Vazgeçmeyin

Her gün iş dönüşü yahut marketten döndüğünüzde cebinizde mutlaka bozuk paralar kalıyordur. Tüm bozuk paraları bir kumbara alarak, kumbaraya doldurun. Kumbaranız da mümkün olduğunca şeffaf olsun ki içindekileri görebilin. Paranın arttığını gördükçe hırslanacak ve kumbarayı doldurduğunuzu göreceksiniz. Böylece belki de her ay bir kumbara dolusu bozuk paranız olacak ve her ay en az 200-300 TL’yi bir kenara koyabileceksiniz. Dilerseniz bu bozuk paraları kağıt paralara dönüştürerek bir banka birikim hesabına da yatırabilirsiniz. Sıkıştığınız zamanlarda bu hesap sizin imdadınıza yetişecektir. Böylece hem ekonominiz rahatlayacak hem de kendinizi güvende hissedeceksiniz.

Fazla Kıyafet Almaktan Kaçının

İnsanlar doyumsuzdur ve herkes her gün farklı bir kıyafet giymeyi sever. Birkaç kazağınız, birkaç pantolonunuz olsa bir kışı rahatlıkla geçirebilirsiniz. Bir palto aldığınızda bunu ertesi kış da giyebilirsiniz. Temiz ve düzgün kullanılan kıyafetler zaten eskimeyecektir. Üçüncü yılda artık yeni bir palto alıp giyebilirsiniz. Eğer işiniz gereği çok fazla kıyafet almanız gerekiyorsa ve her ay kendinize bir kıyafet bütçesi ayırıyorsanız bunu iki ayda bir gerçekleştirebilirsiniz. Aldığınız kıyafetleri iki ay giyip sonra yenilerini almak daha mantıklı olabilir. Bir ay kıyafet masraflarınızı bir kenara koyun ve ikinci ay kıyafet alın. Böylece yılda altı ay kıyafet harcaması yapmamış olursunuz ve altı aylık bir birikiminiz olur.

Ayda En Az Bir Altın Almaya Çalışın

Her ay paranızı bir şeylere yetiştirmeye çalışıyor ve hiç bir birikim yapamıyorsanız en azından bir çeyrek altın alarak bir kenara koyun. Eğer ayda bir çeyrek alamıyorsanız iki ayda bir çeyrek altın alın ve bir kenara bırakın. Bir faturanızı ödeyemediğinizde dahi bu çeyrek altın sizin kurtarıcınız olacaktır.