Bakım

El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücudumuzun en ön planda olan kısmı ellerimiz ve tırnaklarımızdır. Ellerimiz aynı anda cildimizin en hassas bölgelerinden biridir. En ufak bir soğuk ya da sıcak etkide çatlamaya, kızarmaya ve pul pul dökülmeye oldukça meyillidir. Bu nedenle özellikle kış aylarında düzenli bakım yapılması önemlidir.

Cilt bakımı hususunda el bakımı önemli bir kısımdır. Çünkü ellerimiz üzerinde gün boyu dokunduğu her yerden ayrı ayrı mikroplar biriktirir. Bu mikroplar ellerimizi yeteri kadar temizlemediğimizde ağzı yolu ile vücudumuza girer. Vücudumuza giren mikroplar bağışıklık sistemimizi olumsuz etkileyerek bir takım hastalıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle el ve tırnak temizliği ve bakımı vücudumuzun diğer bölgelerine oranla çok daha önemlidir.

Ellerimizin temizliği için öncelikle yapmamız gereken anti bakteriyel etkili ürünler kullanmak olacaktır. Anti bakteriyel ürünler gün boyu biriken mikropları öldürmede ve cildimizi mikroplara karşı korumada etkilidir Anti bakteriyel etkili pek çok ıslak mendil bulunmaktadır ve bu mendiller kolayca çantamızda taşınabilecek boyuttalardır. Gün boyu ellerimizi kirli hissettiğimizde yanımızda taşıdığımız bu mendiller ile el temizliğimizi gerçekleştirebilmemiz mümkündür. Bir diğer anti bakteriyel ürün ise sabunlardır. Anti bakteriyel etkili sabunlar normal sabunlara oranla çok daha fazla koruma etkisine sahiptir. Yine bu sabunlarında çanta boyları bulunmakta ve gün boyu yanımızda taşıyabilmemize imkan sağlamaktadır.

Ellerimiz mikroplar dışında pek çok dış etkenden etkilenebilmektedir. Özellikle soğuk hava, soğuk su gibi etkenler cilt aşınmasına yol açarak ellerimizin çatlamasına ve kurumasına yol açar. Kış aylarında özellikle ellerimiz için nemlendirici krem kullanmak soğuk havanın kurutmuş olduğu nemi cildin yeniden kazanmasına yardımcı olur. Ellerinizi kurumuş hissettiğiniz anda nemlendirici krem sürerek soğuk havalarda meydana gelebilecek çatlak, kızarıklık ve kuruluklara önlem alabilirsiniz. Gece yatarken ellerinizi krem sürerek nemlendirmeniz çok daha fazla etkili olacaktır. Çünkü gün içerisinde sürülen kremler etrafa dokunduğumuzda veya ellerimizi yıkadığımızda etkisini kaybederken gece yatarken sürülen krem cilt tarafından daha iyi emilebilmektedir. Böylece ellerin çok daha fazla nem kazanması sağlanmış ve kuruyup pul pul dökülmesi önlenmiş olacaktır.

Eller gibi tırnaklarımızda vücudun en ön planda olan kısımlarındandır. Kadınların güzel ve bakımlı tırnaklara sahip olması özgüven ve güzellik bakımından da olumlu yansımalara neden olmaktadır. Tırnak bakımı özellikle tırnak sağlığı bakımından çok önemlidir. Tırnaklara düzenli olarak bakım yapılması şeytan tırnağı, tırnak mantarı gibi sağlık sorunlarının önüne geçebilmenize yardımcı olur. Aynı zamanda bakımlı tırnaklara sahip olmak tırnak yeme alışkanlığının da önüne geçmektedir. Tırnak bakımı öncelikle tırnaklara ihtiyacı olan vitamini kazandırmak ile başlar. Tırnak kökleri bir takım vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Bu vitamin ve mineralleri yeteri kadar edinemediğinde tırnaklar üzerinde beyaz leke oluşumları, tırnak soyulmaları ve tırnak sararmaları meydana gelir. Bu durumları önlemek amacıyla bol proteinli, içerisinde demir ve çinko içeren meyve ve sebzeler tüketmeniz faydalı olacaktır.

Tırnaklara düzenli olarak manikür yapmak tırnak sertliği ve tırnak şekli açısından fayda sağlar. Tırnaklar kesim şekli itibari ile bazen şeytan tırnağı oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumu önlemek için ise el tırnaklarınızı tırnak makası ile kesmek yerine törpülemeniz çok daha faydalı olacaktır. Haftada iki kez limon ve sıcak su ile yapacağınız bir bakım kürü tırnaklarınızın sertleşmesini sağlayacaktır. Eğer zayıf tırnaklara sahipseniz bu bakım kürü ile tırnaklarınızın sertleşmesini sağlayabilirsiniz. Kuaförlerdeki manikür malzemeleri iyi sterilize edilmediğinde tırnak mantarlarının oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle eğer manikürünüzü kuaförde yaptırıyorsanız malzemelerin iyi sterilize edildiğine emin olmanızda fayda vardır. Veya malzemelerinizi kendiniz götürerek tırnak sağlığınızı koruyabilmeniz mümkündür.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.