Amerikalı psikolog Francine Shapiro’nun bulduğu bir psikoterapi yöntemidir. EMDR nedir? Nasıl uygulanır? Sorularını cevaplamak gerekirse; Göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve tekrar işleme anlamına gelen EMDR, özellikle büyük travmalar atlatan cinsel istismar mağduru, tecavüze uğramış ya da savaş gazisi hastalara karşı uygulanmış ve etkili olmuş bir yöntemdir. EMDR’nin işlevini ve etkisini açıklamak üzere “Bilgi İşleme Teorisi” adlı bir teori ortaya çıkmıştır.

EMDR’nin Uygulaması

  • İlk olarak hastanın geçmişi ile ilgili bilgiler toplanır. Hastanın EMDR için uygunluğu incelenir, tedavi planı yapılır ve EMDR ile çalışılacak olay netleştirilir.
  • EMDR süreci hastaya açıklanır ve hastanın onayı alındıktan sonra, seanslar esnasında ve sonrasında hastanın rahat edeceği “Güvenli yer” belirlenir.
  • 3. ve 6. Seanslar arasında EMDR ile çalışılması gereken “An” belirlenir ve EMDR aracılığı ile prosedüre başlanır. Hasta, anısı ile ilgili en iyi resmi seçer ve resme bakınca aklına gelen olumsuz düşünceyi belirler. Resme baktığında olumsuz düşünce yerine neye inanmak istediği belirlenir ve şu an için resme baktığında olumlu düşüncenin ne kadar yoğun olduğu ile ilgili 1 ile 7 arasında değerlendirme yapılır. Belirlenen resim ile ilgili rahatsızlık derecesi ve vücutta oluşan sorunlar 0 ve 10 arasında belirlenir ve duyarsızlaştırma adımına geçilir.
  • Duyarsızlaştırma adımında hasta, resme bakınca oluşan vücudundaki sorunları, hislerini ve olumsuz düşüncesi ile uzmanın yaptığı ses, küçük dokunuşlar ya da göz hareketlerine (çift taraflı uyarım) odaklanır.

Yerleştirme Adımı ve Sonrası

  • Yerleştirme adımında ise, olumlu düşünce yine çift taraflı uyarım ile yerleştirilir.
  • Beden tarama adımında, hasta resmi düşünür ve vücudunda oluşan rahatsızlıkları belirler. Bu rahatsızlıklar yine çift taraflı uyarım ile duyarsızlaştırılarak yeniden işlenir.
  • Kapanış adımında uzman, bir sonraki seansa kadar hastadan resim ile ilgili ortaya çıkabilecek her türlü bedensel sıkıntı, görüntü ya da hislerini not almasını ister ve bu tip sıkıntılara karşı rahatlatıcı egzersizler önerir.
  • Değerlendirme adımında, daha sonraki seans değerlendirme ile başlar. Değerlendirmede önceki seans ve sonra ortaya çıkan değişiklikler değerlendirilir.