Endometriosis ve Laparaskopi

Yetişkin kadınlar olarak en çok karşılaştığımız ve çözümü konusunda çok fazla bilgi sahibi olmadığımız Endometriosis, erken teşhis edilmemesi halinde tümör ve kısırlık riski taşıyan bizim türümüze özel bir hastalıktır. Endometriosis rahim içini oluşturan bir dokudur ve adet döneminde bu dokularda kanama ve kalınlaşma meydana gelebilir. Hastalığın ilk belirtisi ile teşhisi arasında; 6 senelik bir zaman sürecinin olabildiğinin açıklanması, bizim için hastalığın ne kadar sinsi bir şekilde ilerlediğinin göstergesidir. Peki, Endometriosis ve Laparaskopi belirtileri nedir?

Endometriosis Belirtileri Nelerdir

Cinsel hastalık ve problemler, erkeklere nazaran çok daha fazla karşılaştığımız sorunlardandır. Bunun için, düzenli olarak doğum kontrol uzmanlarına muayene olmamız gerekir. Ancak; adet döneminde şiddetli ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı, bel ve kasık bölgesinde ağrı, adet döneminde düzensiz bağırsak faaliyetleri, hamile kalama, bulantı ya da kusma, idrara çıkma yoğunluğu belirtilerinden birini gördüğünüzde mutlaka kadın doğum uzmanına görünmelisiniz. Bu belirtiler kesin olmamakla birlikte, Endometriosis hastası olabileceğimizi gösterebilir. Erken teşhis, tedavi yöntemlerinde fayda sağlamamıza yardımcı olabilir.

Endometriosis Teşhis ve Tedavisi

Endometriosis karın boşluğunda, yumurtalıklarda ve kalça boşluğunda görülebilir. Belirtilerden biri ya da birkaçını yaşıyorsanız, uzman doktor yardımı almanız gerekebilir. Hastalığın teşhisi için adet döneminde muayene olmanız hastalığın teşhisi konusunda 4 kat daha etkili sonuç almanıza fayda sağlayabilir. Ancak kendinizi rahat hissetmemeniz durumunda adet öncesi ya da sonrası dönemlerde de muayene olabilirsiniz. Hastalığın kesin tanısı Laparoskopi yöntemi ile konur. Bu bağlamda Endometriosis ve Laparoskopi birlikte incelenebilir. Hastalığın tedavisinde; hastalığınızın hangi evrede bulunduğu sizin için hayati önem taşır. Hastalığınız 1. ya da 2. evredeyse ilaç tedavisi alabilirsiniz. Ancak hastalık 3. ya da 4. evredeyse cerrahi müdahale kaçınılmaz olabilir. Hastalığın evresi hastalığa bakış açınızı değiştirmemelidir. Çünkü hastalığın kesin tedavisi vardır ve operasyonu bir kere geçirdikten sonra, hastalığınızın nüksetme ihtimali yoktur.