Kadınca Sağlık

Endometriyozis ve Kısırlık İlişkisi Nedir?

Endometriyozis hastalığının neden ortaya çıktığı, kimde ne şekilde tepkime göstereceği bilinmediği için bu hastalık hakkında araştırmalar yapılıyor. Hastalık çoğu zaman şiddetli ağrı ve çocuk sahibi olamamakla birlikte ortaya çıkar. Gn-RH Analogları ve doğum kontrol hapları ağrısının azaltılmasında büyük rol oynarken kısırlığa ne ilaç ne de cerrahi çözümler bulunamıyor. Bu sebepten dolayı da endometriyozis ve kısırlık ilişkisi nedir? diye sorarsak eğer, arasında bir bağlantı kurmak zorlaşıyor. 

Endometriyozis Nedir?

  • Rahim içerisinde bulunan ve her ay düzenli olarak gebeliğin oluşmasına yardımcı olan, gebelik oluşmadığı takdirde gerekli hormonun salgılanmaması nedeniyle adet kanaması şeklinde dışarı atılan hücre tabakasıdır.
  • Bu hücre tabakası sadece rahim içerisinde bulunuyor.
  • Bu hücre tabakası rahim dışında başka bir yerde oluştuğu zaman endometriyozis ortaya çıkar.
  • Bu durum en çok yumurtalıklar, rahim arkası boşlukta, bağırsakların yüzeyinde, vajinal ile bağırsağın son bölümü arasında, tüplerin üzerinde ve etrafında, karın zarı yüzeyi üzerinde, rahmi tutan bağların ve mesanenin üzerinde görülür.
  • Bu hücreler yumurtalık içerisinde bulunduğunda her ay hormonlara bağlı olarak rahim iç zarına benzeyen bir kanamaya sebep olduğundan çikolata kistlerinin oluşmasına neden olur.
  • Tüm kadınların %3 ila %5, endometriyozis sebebiyle çocuk sahibi olmakta sıkıntı yaşayan kadınlarda ise %40 oranında endometriyozis olduğu görülür.
  • Endometriyozis’in tam sebebi bilinmekle beraber genetik özelliği bulunmuyor fakat ailesel yatkınlık olabileceği düşünülüyor.

Endometriyozis Neden Oluşur?

Ailesel yönden yatkınlığı bulunan kadınlarda belirli yüzeylerde ya da dokularda hücresel değişikliğe uğraması, çikolata kistlerinin menstruasyon anında tüpler aracılığıyla karın boşluğuna geçmesiyle endometriyozis meydana gelir.

Endometriyozis Ve Kısırlık Arasındaki İlişki Nedir?

Endometriyozis’in miktarı çok fazla olduğu takdirde üreme organları arasında ki ilişki bozulur ve yapışıklıklar nedeniyle tüplerde tıkanma meydana geliyor. Bu tıkanıklıklar kısırlığa yol açıyor. Böyle bir durumda az veya orta derecede olan endometriyozisin ne şekilde kısırlığa sebep oldugu araştırılmalıdır. Endometriyozis ile birlikte kısırlığa çok fazla rastlanır fakat genelde eş zamanda ortaya çıkan endometriyozis-kısırlık arasında bir sebep-sonuç ilişkisine