Sağlık

Epidural Anestezi Nedir?

Epidural anestezi, vücudun belli bir bölgesinde oluşan ağrıyı durdurmak için bölgesel ya da lokal olarak uygulanan anestezi çeşididir. Bu işlem anestezist tarafından yapılır. Doğum ağrılarının azaltılmasında çok etkili olan bu yöntem sadece doğum sırasında kullanılan bir yöntem değildir. Sezaryen gibi bel altına yapılacak olan her türlü cerrahi müdahalede epidural anestezi yönteminden faydalanılır. Omuriliğin etrafına lokal aneztezik bir madde uygulanarak ağrıların beyine ulaşması ve ağrıların giderilmesi amaçlanır. Anestezi uygulanan bölgede ki sinirlere baskı yapılırsa burada bir his kaybı oluşur ve hareket etmek zorlaşır. Kişi epidural anestezi uyguladıktan sonra bacaklarını hissetmez ve hareket ettiremez. Epidural anestezi doğum sırasında uygulamak sadece ağrıyı dindermek amaçlı kullanılır. Sezeryan ameliyatlarında ise daha düşük dozlarda ilaçlarla birlikte lokal aneztezi uygulaması yapılır.

Doğum Ağrılarının Nedenleri?

Doğum esnasında kişinin ağrı çekmesi hem fonksiyonel hem de duygusal yönden olabilir. Korkuğu için ve yeterli bilgiye sahip olmadığı için duygusal olarak ağrı meydana gelir ve doğum sancısının miktarını olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Doğumla ilgili bilgi sahibi olmak, oluşacak ağrıların nasıl kontrol altına alınacağı ve nasıl başedilmesi ile ilgili fayda sağlar. Fonksiyonel ağrılar ise rahim kasılmaları, bebeğin aşağı doğru inmesi, rahim kanalının açılması ve doğr sırasında uygulanacak olan müdahalelerden dolayı meydana gelir.

Epidural Anestezi Uygulanması:

Normal doğum esnasında rahim dört santim açıklığa ulaştıktan ve doğum sancıları başladıktan sonra epidural anestezi uygulaması yapılır. Anne adayı oturur gibi ya da yan yatar gibi durarak ince borunun takılacak yer ilk önce solisyonlarla temizlenir ve bölge üzerine steril örtüler örtülür. Sonra ince borunun gireceği bölge iğne yardımı ile uyuşturulur ve ince boru bel bolgesinde bulunan omurgaların içerisine kadar iletilir ve omurilik çevresinin uyuması sağlanır. İnce boru hastanın sırt bölgesine sabitlenerek kayması engellenir. Doğum sırasında epidural anestezi uyguladıktan sonra anne adayı bir süre sonra ağrıları hissetmemeye başlar.