Kadınca Sağlık

Epilasyon Kansere Yol Açar mı?

Epilasyon; kadınların ve erkeklerin kişisel tercihlerine göre başvurabildiği, istenmeyen tüylerden kurtulma işlemi olarak değerlendirilebiliyor. Unisex hizmet olarak dikkat çeken epilasyon işlemlerinde; uygulanan epilasyon yöntemi, bazı istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. İğneli epilasyon, lazer epilasyon ve fotoepilasyon alt başlıklarında uygulanabilen epilasyon işlemlerinde; cilt tipine uygun, epilasyon yönteminin seçilmesi olumsuz durumlarla karşılaşılmasını engelleyebiliyor. Yapılan araştırmalar neticesinde; kanser riski bulunmayan epilasyon işlemlerinde, kullanılan cihazlar ve aletler epilasyonun yan etkilerini en aza indirgeyebiliyor. Epilasyon yaptırmadan önce; epilasyon kansere yol açar mı? Tedirginliği yaşayan kişiler, epilasyonlarda kullanılan yöntemler ve aletleri inceleyerek, kendilerine uygun epilasyon yöntemini tercih edebiliyor.

Lazer Epilasyon Yöntemi

90’lı yılların sonunda uygulanmaya başlayan lazer epilasyon yöntemi; kıl köklerinin, tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik uygulanan epilasyon yöntemleri arasında yer alıyor. Her ten rengine göre farklı lazer tipinin kullanıldığı yöntemde; epilasyon uygulayıcılarının, yeterli donanıma ve bilgiye sahip olmaları gerekiyor. Kıl kökünün bulunduğu deriye uygulanan yöntemde, kalıcı hasarlar gözlemlenmiyor.

İğneli Epilasyon Yöntemi

Elektrik enerjisi ile uygulanan iğneli epilasyon yönteminde; kıl köklerinden daha ince iğneler kullanılıyor. Elektrik enerjisi ile kaybolan kıl köklerinde; lazer epilasyona göre daha başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Hiçbir riski ya da kalıcı etkisi bulunmayan iğneli epilasyon; diğer epilasyon türlerine göre, daha fazla bedel ödenerek uygulanabiliyor.

Fotoepilayson Yöntemi Yüksek enerji kaynakları ile direk kıl köklerin hedef alan Fotoepilasyon işlemlerinde; uygulayıcılar için, sertifika şartı aranıyor. Yanlış uygulamalarda; ciddi hasarlar meydana gelebilen (yanma, ciltte bozukluk gibi) yöntemde, kullanılan enerji kaynakları, uzman dermatologlar yardımı ile belirleniyor. Risk faktörleri konusunda çok fazla bilgi sahibi olunamayan yöntem için; hastaların kıl köklerinin, tamamen yok edilmesi amaçlanıyor.