Menu

Epilepsi Neden Olur?

Birbirinden farklı hastalıkların varlığı şüphesiz ki insanlar içerisinde hızla yayılır. Bazı hastalıkların oluşumları farklı bünyelerden geçmesi ile sağlanırken, bazı hastalıklar kişilerin içinde bulunduğu durumlar, sonrasında çeşitli zararlar doğrultusunda vücudun ürettiği durum olarak kabul edilir. Bu anlamda yaygın hastalık olan epilepsi, ilk sırada gelmektedir. Peki bu durumda epilepsi neden olur? Sorusuna karşı bilgilendirmede bulunacağız.

Epilepsi Nedir?

Sara olarak da anılan hastalık genel anlamda sinir hastalığı olarak bilinmektedir. Terim olarak ise, beyin içerisinde bulunan sinir hücrelerinden kaynaklanan, bu süre zarfından kısa aşamada gerçekleşen nörolojik bozukluk olarak da kabul edilmektedir. Olması gereken düzen dışına çıkan beyin, yayılan enerji sonrasında farklı algılamalara yol açarak, beklenmedik ani gelişen durumla neticesinde çeşitli nöbetlerin geçirilmesine sebebiyet vermektedir.

Epilepsi Nedenleri

Epilepsinin oluşum aşamasında birbirinden farklı aşamada oluşum meydana gelmektedir. Görülen türlere göre geçirilen krizler, zaman anlamında değişkenlikler göstermektedir. Bu durum tamamen köken kaynaklıdır. Genetik yapı nedeni ile karşılaşılan durum olabilmesi açısından aile de bulunması durumunda aile bireyleri içerisinde bir ya da birkaçında görülme durumu söz konusu olabilmektedir. Bu durum kesin olarak düşünülmemelidir, ihtimal olarak kabul edilmelidir.

Doğum sırasında meydana gelen bazı olaylar, bebeğin zarar görmesine sebep vererek, epilepsi hastalığına neden olmaktadır. Özellikle hamilelik sürecinde annenin iyi beslenmesi, enfeksiyon gibi durumlara karşı korunması gereklidir.

Çevresel aşamalarda karşılaşılan durumlar da söz konusu olabilmektedir. Özellikle aşırı alkol tüketme, stres, regl dönemlerinde gözlemlenen hormanal değişiklikler epilepsi durumunu tetikleyen aşamalar içerisindedir.

Epilepsi Tedavi Aşamaları

Tedavi süreci hastalığın içeriği ve boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Amaç burada gerçekleşen nöbet durumlarını ilaçlar etkisi ile durdurmaya yöneliktir. Hastanın kendisine verilen ilaçları kontrollü, özenli ve planlı kullanması gereken ilk aşamadır. Diğer aşama ise, cerrahi müdahalenin uygulanmasıdır.