Erkekte Kısırlık Nedenleri

Erkeklerde kısırlık durumun genelde evli olan çiftlerin 1 yılı aşkın bir süredir çocuk denemelerinin sonuçsuz kalması durumu olarak özetlenebilir. Bu durum 35 yaşını aşmamış olan çiftlerin süresi olmakla birlikte 35 yaşını aşmış olan erkeklerde 6 aylık bir süreç içerisinde çocuk denemeleri başarısızlık ile sonuçlanır ise erkeğe kısırlık teşhisi konulabilmesi yüksek ihtimaldir. Erkekte kısırlık nedenleri pek çok sebepten kaynaklı olmakla birlikte uzman bir ürologa görünmeden tamamen teşhis koyabilmek mümkün değildir.

Erkek Kısırlığı Nedir?

Erkeğin sperm yapısında bozukluk olması, sperm üretiminin normalden daha az olması ve spermlerin hareketsiz olması sonucunda hamilelik durumunun ortaya çıkmamasına erkek kısırlığı denir. Bir erkeğin kısırlığının oluşmasına neden olabilecek etmenler arasında; kronik olan rahatsızlıklar, bölgeye alınan yaralanma sonucunda oluşan hasarlar, açıklanamayan bilumum sebepler ve yaşam tarzı ile beslenme şekiller gösterilebilir. Her alanda olduğu gibi tıp alanında da gelişen teknoloji sayesinde erkeklerde meydana gelen kısırlık durumunun tedavisi yapılabilmektedir. Erkek bireylerde kısırlık işaretlerine bakıldığı zaman; testis alanında oluşan şişlikler ve ağrılar, çocuk sahibi olamama durumu, cinsel fonksiyonlarda meydana gelen bozukluklar ve yüz bölgesinde ya da vücudun tamamında yer alan kıllarda meydana gelen azalmalar gösterilebilir.

Erkek Kısırlığında Doktora Başvurma Zamanı

Bireyin bu durumu fark etmesi üzerinde uzman bir doktorda başvurması gerekirken kimi zaman da kendini fark ettirmeden oluşan bir rahatsızlık olarak görüldüğü için doktora başvurulma sürecinde gecikme yaşanabilir. Bu sebepten erkeklerin; sperm sayısında azlık hissetmesi, cinsel fonksiyonlarında bozukluk ya da cinsel isteksizlik duyması, 1 yılı aşmış bir süre içerisinde korunmadan çocuk sahibi olamamış ise, testis bölgelerinde kitle, ağrı ya da şişlik durumu var ise ve geçmiş dönemlerde bu bölge ile alakalı olarak cerrahi bir operasyon geçirmiş ise doktora görünmesi gerekir.

Erkek Kısırlığının Nedenleri

Erkeklerde meydana gelen kısırlık pek çok sebebe bağlanabildiğinden ötürü uzman bir doktor genelde bütün detayları en ince ayrıntısına kadar incelemeyi tercih eder. Sorunun hangi etmene bağlı olarak çıktığını görebilmek ve tedavi uygulayabilmek adına sağlıklı sperm üretiminin hangi durumda olduğuna, sperm hareketlerinin şeklinin bozuk olup olmadığına, sperm menisinin içeride olup olmadığına, enfeksiyon durumuna, varikosel durumuna, orgazm fonksiyonlarında yer alan bozukluk durumunun olup olmadığına, geri boşalma durumuna, cinsel ilişkilerde oluşan problemlere, uzun süreli olarak kullanılan kimyasal ilaçların hangisi olduğuna baktığı görülür. Erkek kısırlığı kişinin yaşam kalitesi, stres durumu, ev yaşantısı ve iş yaşantısı gibi pek çok psikolojik sorunlara bağlı olarak da kendini gösterebileceğinden ötürü böyle bir durumun oluşması sonucunda psikiyatri servisine nakli gerçekleştirilir.

Erkek Kısırlığında Kemoterapi ve Antibiyotik İlaç Unsuru

Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi yöntemi erkeklerde kısırlık nedenlerinin baş etmeni olarak gösterilebilir. Yoğun radyasyona maruz kalan bireylerin üreme bölgelerinde meydana gelen hasar, erkeklerde sperm hücrelerinin de ölmesine neden olabileceğinden dolayı böyle bir durumun oluşmaması adına kemoterapi tedavisinin yan etkilerinin doktor kontrolde denetlenmesi gerekir. Bunun yanı sıra uzun süreler boyunca alınan antibiyotik ilaçlar da erkeklerde kısırlığa neden olabilecek etmenlerden bir tanesidir. Antibiyotik ilaçların içerisinde yer alan etken maddeler sebebi ile oluşabilecek bu durum için doktor kontrolü olmadan antibiyotik ilaç kullanılmaması tavsiye edilir. Bu kimyasalların yanı sıra günlük hayatta kullanılan alkol ve sigara gibi bağımlılık yaratan maddeler de erkeklerde bu rahatsızlığa neden olabileceğinden kullanımının minimum düzeye indirilmesi ya da tamamen bırakılması tavsiye edilmektedir. Mide ülser ilaçları, depresyon ilaçları ve hipertansiyon ilaçları da bu rahatsızlığa neden olan kimyasallar arasındadır.