Dünya genelinde hayatlarını sürdüren bayanların en büyük sorunlarından biriside erken adet görmek olarak meydana gelir. Bu gibi durumlar ile karşılaşan bayanlar konu hakkında bilgi sahibi olmamasından dolayı ciddi manada endişe taşıyabilir. Konu hakkında yapılan çeşitli araştırmalar ve tıbbi olarak yapılan incelemeler neticesinde bu konu hakkında birçok neden ve sonuç ortaya çıkartılmıştır. Bayanlar hayatları boyunca ortalama 30 ile 35 yıl arasında bir süre boyunca adet görürler. Bu adet düzenli olarak her ay meydana gelmesinden dolayı takibi kolay bir şekilde yapılabilir. Konu hakkında yapılan süre kontrollerinde herhangi bir sebep ortada yokken erken bir şekilde meydana gelen adet kanaması ciddiye alınması gereken bir konudur.

Adet Süresinin Önemi

Adet kanamaları 21 ile 40 gün arasında meydana gelmesi normal bir şekilde kabul edilir. Konu hakkında bayanların adet olma gününü bir noktada kayıt altına alarak sondaki kanamada meydana gelen süre arasını iyi bir şekilde analiz etmesi gerekir. Özellikle 40 gün sonrasında meydana gelen adet gecikmeleri bayanlar için ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Bunun yanı sıra yıllık bazda da hazırlanan çizelgeler ile bu durum sürekli olarak kontrol altında tutulması gerekir. Yaş olarak 18 yaşın altında olan bayanlar için erken bir zamanda adet görmek normal bir adet düzeni olarak kabul edilir. Bir diğer normal olarak kabul edilen zaman ise bayanların menopoz zamanlarıdır.

Sebeplerinin Analiz Edilmesi

Bayanların karşı karşıya kaldıkları erken görülen adet kanamaları sağlık açısından üreme zamanında meydana gelmesi kısırlık gibi bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Bunun yanı sıra hamilelik durumunun ortaya çıkmaması için alınan tedbirler de böyle bir durumun ortaya çıkmasına neden olabilir. Böyle bir durumun ortaya çıkmasında bayanlarda kilo kaybı veya kilo alımı, sivilcelenme şikayeti ya da tüylenme durumu meydana gelirse konu hakkında uzman ekibe başvurulması tavsiye edilir.