Erken Gebelik Hamilelik

Hamilelik hormonları ile birlikte vücutta birtakım değişiklikler ortaya çıkar. Bu birtakım değişimi izleyerek hamile olup olmadığınıza dair ip uçları elde edebilirsiniz. Hamilelik doğal süreçlerde gerçekleştiği gibi erken görüleni de vardır. Erken gebelik belirtileri ile ilk haftalarda bu durumun farkına varabilir ve hazırlıklı olabilirsiniz. Tanımı itibariyle erken gebelik döllenmenin ardından geçen ilk haftalardır. Ancak bu dönemde hormonların az salgılanması sebebiyle hemen kendini belli etmeyen erken gebelik hamilelik için bazı belirtiler vardır. Bu belirtileri şöyle sıralayabiliriz.

Adet Gecikmesi

Adet kanamanız beklediğiniz tarihlerde gerçekleşmemişse gebe olma ihtimaliniz yüksektir. Aynı zaman da eğer kanamanız olmuşsa ve açık renkli bir kan gelmişse bu durumda hamilelik ihtimalini göstermektedir.

Sancı

Sancılarınız adet dönemi sancılarına benzer fakat aynı değillerdir. Bunun yanında aşırı mide bulantısı iştah kaybına da sebep olur. Beyaz renkte akıntılar başlayabilir. Bu akıntılar kaşıntı ya da yanma olmadığı müddetçe normaldir.

Baş Ağrısı

Kan basıncının değişmesine bağlı olarak baş ağrısı meydana gelir. İlk haftalarda değişiklik gösteren hormonların sebebiyle mide bulantıları da meydana gelmektedir.

Göğüslerde Hassasiyet

Hamilelik belirtilerinden biri de göğüs hassasiyetidir. İlk haftalarda göğüslerde şişme ve ağrı meydana gelebilir.

Yorgunluk

Belirtilerden bir diğeri ise aşırı yorgunluk ve her zaman yattığınız saatten daha erken uyuma isteği olabilir. Hormonlar sebebiyle her zamankinden daha hızlı yorulabilirsiniz.

Mide Bulantısı

Hamileliğin ilk üç ayında en sık görülen belirtilerden biridir. Hormonlar ve fiziksel değişimlerin neden olduğu bir durumdur. Genellikle sabahları meydana gelen mide bulantısı, kusma ve halsizliğe neden olabilir. Ancak bazı gebeliklerde mide bulantısı görülmeyebilir.

Koku Hassasiyeti

Hamilelik dönemlerinde bazı kadınlar kokulara karşı aşırı derece hassasiyet duyabilirler. Bu durum da mide bulantısını tetikler.

Sık idrara Çıkmak

Bazı anneler dokuz ay boyunca sık sık idrara çıkarken bazı anneler ise son aylarda mesane darlaşması sebebiyle son aylarda sık idrara çıkmaya başlarlar.

Duygusal Değişiklikler

Hormonlar sebebiyle hamilelik boyunca birçok duruma karşı daha hassas davranabiliriz. Bu da erken gebelik belirtileri arasındadır.