Etkili satış pazarlama nasıl yapılır?

Satış pazarlama çalışanlarının, sorumlularının ve iş verenlerin en önemli konusu olsa gerek satış pazarlama.. İngilizce’den dilimize evrilen bir tür aslında. Sales marketing.. İnsanlara onlara faydalı olacak ürün ve hizmetleri satarken bir pazarlamacı olarak yaklaşmak sizi bir sıfır maça geriden başlatacaktır. O zaman sizinle olan iletişiminden sizin pazarlamacı olduğunuzu bilerek ön yargılı yaklaşıyor. Evet ama peki ya o beni bulduysa? Evet o sizi bulmuş olabilir aradığı ürün veya hizmetle ilgili fiyat pazar araştırması yapıyor olabilir. Şıp diye pazarlamayı yapıverelim hemen! Orda duralım..

Pazarlamada sunulacak ürün veya hizmetin direk satışınıza geçmeden veya satış odaklı çalışmadan önce karşı tarafın psikolojisi odaklı çalışmakta fayda var. Bu zamanlarda insanlar her zaman karşılaştıkları pazarlama mesajları, mailleri, çağrılarını kolayca reddebiliyor. 100 aramardan 1 arama belki onun için oldukça çok faydalı ancak bilgi kirliliğinin içerisinde kaybolduğu için o onun için başka bir yerde bulamayacağı teklifi dahi 99 aramayı geri çevirdiği 99 sms’i okumadan sildiği için bulamıyor.

Satış pazarlama yetkilileri olarak başta bu gibi detaylara hakim olmalıyız kısacası konumuza hakim olup dört elle sarılmalıyız. Geleneksel pazarlama teknikleri gün geçtikçe yok oluyor. Daha dinamik pazarlama yöntemleri gelişiyor. İşletmeler bağlantılı pazarlamayı benimsiyor. İnsanlar ise buna adapte olmaya başladılar bile.

Pazarlamada bize faydalı olacak bazı nedenler

  • Düşük pazarlama maliyetleri
  • Daha yüksek dönüşüm oranları
  • Daha yüksek müşteri memnuniyeti

Bu nedenler etkili satış pazarlama yapabiliyoruz demektir. Elbette her satışın maliyeti düşük olmayacak. Ancak yıllık tabloda genele baktığımızda maliyetlerimizin şişmeden başarıya ulaştığını görmek ve göstermek sizin çok etkili bir pazarlamacı alanında uzman olacak bir kişi olduğunuzu gösteriyor şüphesiz.

Pazarda talebi olan ürün ve hizmetler üzerine yoğunlaşın.

Müşterillerinizin beklentilerini çok iyi anlayın. Onların araştırmalarını ve satın alma sıklıklarını inceleyin. Risk almak güzeldir. Ancak riskli sektörlerde pazarlamada kaybolabilir kendinizi iyi ifade edemeyebilirsiniz. Kısacası içinizdekini çıkaramayabilirsiniz.

Akıllı sağlam güvenilir bir fiyatlandırma yapın.

Müşteri piyasayı çok iyi biliyor. Hiç şüpheniz olmasın ister ürün satın ister hizmet. Çok ilgi çekici bir teklifte bulunsanız dahi biraz düşüneceğim yanıtını verdikten sonra pazar araştırmasına çıkacağından şüpheniz olmasın. Bu nedenle ona inandırıcı kampanyalar ve teklifler sunun. Bu çerçeve de bir de ona güven verin. Pazarda sizin kampanyanızın birebirini yapan bir rakibiniz olabilir. Ancak siz daha önce iletişime geçtiğiniz ve o güveni sağladığınız için bir kaç adım öndesiniz.

Müşterilerinizi size alıştırın sadakat ve ödül planları hazırlayın.

Yıllanmış müşterilerinize özel hediyeler, kuponlar, indirimler tanımlayın. Onları sadece kampanya promosyon için rahatsız etmek yerine. Hatırladığınızı ifade edin ve hediye vermek ödül sunmak için rahatsız edin.

Bir sonraki aramanızda tanıdık gelen bu pazarlamacı telefonu, sms’i ve mail’i güvenerek açmasını sağlayın. Yine bir hediye mi acaba? Algısı yaratın. Bu hediye ödül sisteminin çizgisini ve kalitesini iyi tutun. Samimi olun. Değecek hediye ve ödüller sunun. Kullanıcılar sizden daha akıllıdır buna emin olun. Unutmayın sizde bir kullanıcısınız.

Ürün satışlarında numune tester dağıtın.

Güvendiğiniz ürününüzü bol keseden dağıtmayı ihmal etmeyin. Bu ürünler tester veya numune olabilir. Biraz harcama yapın ve bu numuneleri şık kutularda marka çizgisi taşıyan ambalajlarda sunun.

Kalitesine inanmadığınız ürünün satışınu üstlenmeyin.

Gerekirse test edin, anket yapın. Analiz edin eşe dosta sorun. Ama siz iyi bir satış görevlisiyseniz size dayatılan üründen ziyade güvendiğiniz inandığınız ürünün satışını üstlenin. İş ahlakı ve etiği sizi mutlu edecektir.

Satışını yaptığınız ürün veya hizmetin takibini yapın. Memnuniyet ölçün bir sonra ki satışlarda sizi başarıya ulaştıracak gayet faydalı bir eylemdir.