Ev arkadaşı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Gerek üniversite hayatında gerek iş hayatında.. Aileden uzakta yaşadığınız bir çok dönemde bazı giderlerinize ortak olması, sizinle evi paylaşması için ev arkadaşına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu aslında düzgün insanlarla birlikte bir şeyler yapıldığında her anlamda çok faydalı bir durumdur. Çünkü maddi manevi yanınızda bir destekçi bulunur.

Tabi ki ev arkadaşınızı seçerken belki hayatınızın dönüm noktası olabilir.. Nasıl!? Neden dönüm noktası ki ? Dediğinizi duyar gibiyim. Evet bir nevi dönüm noktası çünkü bilimsel araştırmalara göre aynı evi paylaştığımız insanla bir süre sonra beyin yapımız aynı frekanslarda çalışmaya başlıyor. Aynı şeyi düşünmeye aynı şekilde davranmaya başlıyoruz. Konuya hiç beklemediğiniz bir yerden girdik değil mi! Haha!

Ne yazık ki demeliyiz belki ama bu doğru.. Hatırlayın; “Üzüm üzüme baka baka kararır.”

Ev arkadaşı olarak seçtiğimiz insanın temiz düzenli titiz insan olması elbette önemlidir ancak en önemlisi beyin yapısı düşünce şekli davranışları ve kalbidir. Sizin aynı evde paylaştığınız acı tatlı her şeye ortak olacak bir arkadaş olmalıdır. Çünkü çoğu zaman ev arkadaşlarımız istediğimiz gibi dostlarımızdan olmaz. Okul için geldiğimiz şehir de o dostumuz bulunmaz. Veya en sevdiğimiz dostumuz ailesiyle yaşamak zorundadır. Bir çok nedenlerle genel de ev arkadaşı arayan kişliler aynı sizin şartlarınızı taşır ve sonradan tanışmış, aynı sınıf veya iş arkadaşı olabilirsiniz. Kısacası birbirinizi yeni yeni tanıyan insanlar olursunuz.

Bu yazımızda zaten bu kişileri ilgilendiriyor. Yoksa birbirini tanıyan arkadaşların bu tip yazılar okumasına ne hacet! 🙂

Beyin ve kalp kısacası manevi yönden onayladığımız bir arkadaşımızla (tavsiyemizdir, uymak zorunda değilsiniz) oturup en baştan aklınızda olanları konuşmalısınız. Kira günlerinde hassas olduğunuzu elektrik su faturalarına dikkat edip tasarruflu olacağınızı veya olmayacağınızı her detayı önceden konuşmalısınız. Sizin için kırmızı çizgi olan şeyleri belirleyip bir liste haline dahi getirebilrsiniz. En baştan konuşulup her iki tarafında bazı şartları onaylaması oldukça önemlidir. Kendinizi nasıl lanse ederseniz karşı taraftan o şekilde tepki alırsınız. Olumlu ise olumlu, negatif ise negatif..

Beyin ve kalp seçiminden sonra maddeleride konuştuk.. Sıra geldi ince detaylara.. Peki bunlar neler?

Oda seçimi ev seçimi mobilya seçimi var ise olanı ortak nasıl kullanacaksınız bu gibi detaylar.. İçinizden her şey bitti iş oraya mı geldi dediğinizi duyar gibiyim. Ama yazımızı okumaya devam edin çünkü bu bölüm bir süre aynı evi paylaşacağınız insanla eşyalarınızı nasıl paylaşmanız gerektiği ile ilgili bilgiler içeriyor.

Ev arkadaşınız karşı cinsten biri olmadığı sürece eşya kullanımında kolay kolay anlayış olmuyor samimi olalım! Karşı cinselerin birbirleriyle aynı evi paylaşması durumunda genelde biraz daha anlayışlı ve kibar olunabiliyor. Ancak özellikle iki erkek iki kız aynı evi paylaşıyorsa. Saç kurutma makinesinden televizyon kumandasına. Akşam yapılacak yemeğin tenceresinden yıkanacak bulaşıklara kadar sorun olabiliyor. Bunlar size uzak gibi görünsede en baştan konuşmakta kırmızı çizgileri belirlemekte fazlasıyla haklısınız.

Tüm detayları yaptıktan sonra sıra geldi ufak tefek ortak harcamalara.. Peki bu nerden çıktı? Şurdan çıktı. Yeri gelecek o gün biriniz ekmek alacak, yeri gelecek diğeriniz damacana su siparişi verecek. Yeri gelecek dışarı çıkan arkadaşınızdan bir şey rica edeceksiniz.. İşte bu ufak harcamaları kuruşuna kadar birbirinize ödeyin. Aaa canım ne gerek var! Gibi sözler duyabilirsiniz. Ancak bir olur iki olur. Üçüncüde araya soğukluk girebilir. Bunları mutlaka göz ardı etmeyin. En ufak paraları dahi birbirinize zamanında ödeyin. Sonuç olarak aynı evi paylaşan insanlar belli bir ekonomik düzeyde ayakta kalabilmek için mücadele edebilirler.