Evde Diş Beyazlatmak İçin Neler Yapılabilir?

Diş hayatımızda bizleri gülümsememiz için en önemli nedendir. Dişlerimizin beyazlığı girdiğimiz ortamlarda daha rahat ve daha güzel konuşma veya gülmek için herhangi bir sorun oluşturmaz. Fakat dişlerimizin sararmış ya da çürüme gibi durumlarda herhangi bir ortamda gülmeye çekiniriz. Çünkü dişlerimizin çirkin görünmesi ve bakımsız olması karşımızdaki kişinin bize karşı bakış açısı neredeyse olumsuzluk ve iğrenme durumuna gelir. Özellikle kişinin bu gibi durumlarda dişlerinin bir önemli çabası ise bir partneri ile buluşma esnasında sergilediği görüntüyü de işaret eder. Bundan dolayı kişiler dişlerinin bakımı için birçok yola başvururlar. Maddi imkânı el veren destek alır, fakat maddi imkânı el vermeyen ise kendi çabalarıyla dişlerini beyazlatma yoluna giderek dişlerinin daha hoş görünmesini sağlar. Böyle olunca da kişiler evde diş beyazlatmak için neler yapılabilir? Yollarını aramaya başlarlar.

Diş Sararması Nasıl Önlenir?

Diş sararmasını önlemek için birçok konuda sizlere bilgi vereceğiz. Bunlardan biri ise sırayla;

Fesleğen: Fesleğen kişinin kendi çabasıyla diş beyazlatmada en önemli etkilerden biridir. Diş beyazlamasının yanı sıra diğer ağız sorunları ve diş sorunlarında da önemli etkilerden biridir. Diş yapısını korunmasına yardımcı olur. Fesleğen kullanımı ise, yaprakları güneşte kurutularak kurutulan yapraklar dövülerek toz haline getirilir. Bu tozla her gün diş macunu ile karıştırılır ve kullanılır.

Tuz: Sarı dişlerin beyaz olmasına yardımcı olan diş oldukça etkili bir yöntemdir. Biraz tuz ile dişler ovalanır. Ancak bu ovalama sırasında fazla baskı uygulanmamalıdır. Çünkü baskı diş minesinin çizilmesine neden olabilir. Tuz diş macununa eklenerek de kullanılabilir ve dişler düzenli fırçalama sonrası beyazlama işlemi gerçekleştirilir.

Portakal Kabuğu: Portakal kabuğu ağız kokusu ve diş sararmasında kullanılan etkili yöntemlerden biridir. Bir portakal kabuğu ile dişler yatmadan önce ovalanır. Portakal kabuğu aynı zamanda kalsiyum ve C vitamini içerdiği için ağız kokusunu da giderir. Bu işlem nefesin yenilenmesine de yardımcı olur. Portakal kabuğu tozu diş macunu ile karıştırılarak da kullanılabilir. Düzenli olarak kullanılması dişlerin beyaz olmasına yardımcı olur.