Evde evcil hayvan beslemenin zorlukları

Şüphesiz hayvanlar özellikle evcil canlılar bizim yaşamımızın bir parçası haline gelmiş durumdalar. Dostumuz, canımız, aileden biri oluveriyorlar. Ancak tecrübe bin nasihattan gerçekten iyidir. Bir çok kişi tecrübe etmeden evcil hayvan kedi köpek beslemeye çalışırlar ve sonuç o masum canlıların barınaklara veya başkalarına gitmesiyle sonuçlanır.

Özellikle pet shop’lardan hayvan alımını durdurmamız gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Bu petshopların kazancını gelirini engellemek adına bir söylem değildir kesinlikle. Petshopların asıl görevi canlıların ihtiyaçlarını karşılamak adına ürünler hizmetler sağlamaktır. Veya böyle olmalıdır. Ancak kaliteli ırkların devamı ve düzgün üretimi desteklemesi açısından olduğunu düşündüğümüz petshoplarda hayvan satışı bu nedenle devam etmektedir. Bizler evcil hayvanlarımızı hediyelik eşya olarak alıp birbirimize hediye etmek yerine bir çok analiz ve düşünceden geçirip sahiplenmeliyiz.

Bazı soruları şu şekilde olmalıdır. Bir canlı alıyorum. Bir dost, evlat ediniyorum ve benimle birlikte ortalama 15 sene yaşamını sürdürecek. Bu 15 sene boyunca onun daima yanında olabilir miyim? İhtiyaçlarını karşılayabilir miyim? 15 yıl içinde evlenme durumum olabilir mi? Şehir değiştirme durumum olabilir mi?

15 yıl içerisinde bir çocuğum olabilir mi? Olursa nasıl adapte ederim? Bu ve bunun gibi bütün soruları sorarak sahiplenmemiz gerekmektedir. Yavruyken satın alınıp sıcak yuvaya dahil edilen bu dostlarımızın önünden yemeğini suyunu eksik etmiyoruz. Hatta onlar acıkmadan yemeğini bol bol önlerine koyuyoruz.

Peki ya ileride onları evimizde beslemek istemediğimiz zaman ne yapacağız? Barınak, eş dost bulamadığımızı aramadığımızı umursamadığımızı farzedelim. Mecbur kalıp onu sokağa bıraktığınızı düşünelim. Ve bu dostumuz artık bu andan itibaren önünde her an yemek su ve sevgi dolu bir aile bulamayacak. Gerek psikolojik gerek fiziksel onun için çok farklı bir dönem başlayacak.

Yazımıza bu bölümden girmenin daha sağlıklı olduğunu düşündüğüm için ilk önce bu zorluklardan bahsetmek istedim. Bu nedenle satın alma sahiplen kuralını devreye sokarak ticari üretimi azaltıp sahipsiz hayvanları sahiplenmek her zaman en doğrusu olacaktır.

Evde besleyeceğiniz bu dostunuz yavruyken geldiğinde en zorlu döneminde sizinle olur. Ne tuvalet eğitiminden haberi vardır. Ne de beslenme alışkanlıklarından. Ne de apartman yöneticisinden.. Ne de apartmanınızdaki sesten rahatsız olacak kişilerden. O tamamen doğasına uygun gibi takılır. Şımarık bir bebek gibi dolaşır. Bu zorlu süreçte ona bir çok eğitim verip onu aslında hayata hazırlıyorsunuz. Bu demek oluyor ki gerçek anlamda bir çocuk evlat yetiştiriyorsunuz. Verdiğiniz tüm eğitim ve sevgi ona direk olarak işliyor ve sizi sahiplenme itaat duygusu geçiyor.

Paylaştığınız o evin artık o da bir üyesi. Kendi yatağı yemek alanı tuvalet alanı oyun alanı olabilir. Bunlara saygı duymalısınız. Evde beslediğiniz dostunuz günlük enerjisini atmak için devamlı gezmek dolaşmak koşmak isteyecektir. Günde bir kere değil bir kaç kez onu gezdirmeye mutlaka çıkarmalısınız.

Tuvalet eğitimi kazandırana kadar sizi biraz zorlayabilir. Yatağınızdan tutun salonun orta yerine tuvaletini yapabilir. Ancak düzenli gezdirme ve spor aktivitesiyle tuvalet eğitimini verdiğinizde kısa sürede bu sorunu çözmüş olacaksınız.

Evde beslemenin bir diğer zorluğuda havlaması olacaktır kuşkusuz. Hem sizin hem komşularınızın rahatsız olmaması elde değildir bu gibi durumlar da. Bunu bilerek davranmalı küçüklükten itibaren havlamaması için eğitimler vermelisiniz. Onu ev yaşamına alıştırıp tüm yapmak istediklerini sokakta gezdiği sırada yapmasını sağlayabilirsiniz. O sizin biricik ev arkadaşınız dostunuz artık. Tüm zorluklara rağmen onunla 15 yıl geçirmeye hazır mısınız? Bu soruların cevaplarını vermeden özellikle evde evcil hayvan beslemeye kalkışmayın. Hayvanlar sizi koşulsuz sevecek ender canlılardan.