Evde Kolayca Hazırlanabilecek Cilt Maskesi Tarifleri

Cilt sağlığı her kadının önemsediği ve görünümümüzü direkt olarak etkileyen bir husustur. Cilt sağlığı üzerine yazılmış binlerce yazı arasından kendi cildinize en uygun olan ürünü bulmak ise bir hayli zordur. Her bireyin cildi birbirinden farklıdır ve her ürüne karşı aynı reaksiyonu göstermeyebilir. Kozmetik sektöründe cilt güzelliği için üretilmiş olan milyonlarca ürün arasından cildinize uygun olan içerikte bir ürün bulmak oldukça zorlu bir işlemdir. Büyük paralar harcayarak aldığınız ürünlerin cildiniz üzerinde tahrişe neden olması ise çok daha kötü bir durumdur. Bu nedenle her işimizde olduğu gibi bu konuda da doğanın bize hediye etmiş olduğu nimetlerden yararlanmak faydalı olacaktır. Doğal yollarla hazırlanan bir cilt maskesi içeriğinde kimyasal madde barındıran birçok kozmetik üründen çok daha fazla fayda sağlayacaktır. Cilt tipinize göre seçmek zorunda kalmadığınız bu mucizevi besinler hem cilt üzerinde hem de deri altında gelişebilecek komplikasyonlara yol açmayarak sizi ve cildinizi güvenli bir şekilde korur.

Bir takım gıda maddeleri ile evinizde oldukça sağlıklı cilt maskeleri hazırlamanız mümkündür. Cildinizin neye ihtiyacı olduğuna göre bazı gıda maddelerini birleştirerek kendinize sağlıklı ve etkili maskeler hazırlayabilirsiniz.

Bal ve Yumurta Maskesi

 

Bal ve yumurta maskesi yapmak cildinizin gerginleşmesini sağlar. Eğer sarkık bir cildiniz var ise bu karışım ile gergin bir yüze sahip olabilirsiniz. İki çorba kaşığı bal ve bir yumurtanın beyazını karıştırın. Ardından masaj yaparak yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 20 dakika kadar yüzünüzde kalması gerekmektedir. Yumurta ve bal cildinizin gerilmesine ve parlamasına neden olacaktır. Hafta 1 kez düzenli olarak uyguladığınızda yüzünüzde oluşan sarkık bölgelerin kısa sürede toparlandığını göreceksiniz.

Limon-Yoğurt-Bal Maskesi

Cilt güzelliği bakımından önemli olan bir diğer nokta da cilt üzerinde oluşan lekelerdir. Cilt lekeleri hoş görülmeyen cilt kusurlarıdır. Cilt lekelerini gidermek için de pekala doğal malzemelerden yararlanılabilmektedir. Bu sorun için en iyi çözüm yöntemini sunan malzeme ise limondur. Limon yapısı gereği asit içermektedir ve bu asit cilt üzerinde beyazlatıcı bir etkiye sahiptir. Cildinizdeki lekelerden kurtulmak için yoğurt, limon ve bal ile hazırlanacak bir karışım oldukça etkili olacaktır.

1 adet limonun suyu, bir kase yoğurt ve bir tatlı kaşığı balı karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze yine masaj yaparak uygulayın. Ardından yoğurt cildiniz tarafından emilene kadar bekleyin. Bir süre sonra yoğurt cildiniz tarafından emilecek ve kuruyacaktır. Kuruyan maskeyi bol su ile durulayın. Limonun beyazlatıcı etkisi, yoğurdun yumuşatıcı etkisi ve balın da cilde parlaklık veren etkisi ile birleştiğinde ortaya harika sonuçlar çıkarmaktadır. Bu maskeyi de hafta 2 kez gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Düzenli bir kullanımda etkili bir sonuç verecektir.

Zerdeçal-Yoğurt-Bal Maskesi

Cilt sorunları arasında istisnasız en can sıkıcı olanlar sivilce ve siyah noktalardır. Bu sorun ile mücadele edebilecek doğal yöntemler elbette ki vardır. Zerdeçal, yoğurt ve bal ile cildinizdeki sivilcelerden ve siyah noktalardan kurtulmanız mümkündür. Bir tatlı kaşığı zerdeçalı bir kase yoğurt ve bir tatlı kaşığı bal ile karıştırıp cildinize uygulamanız sivilce probleminize doğal bir çözüm olmaya yetecektir. Hazırlamış olduğunuz bu maskeyi yüzünüzde 30 dakikadan daha fazla tutmamanız önerilmektedir. Zerdeçal keskin bir baharat türüdür. Vücut sağlığı için etkili olduğu kadar cilt sağlığına da faydası vardır. Zerdeçal cildinizdeki sivilceleri kurutmaya yarar. Yoğurt ve bal ise zerdeçalın yarattığı bu etkinin ardından cildin nemlenmesine ve canlanmasına katkı sağlar. haftada 2 kez bu maskeyi uygulayarak sivilce ve siyah noktalarınıza elveda diyebilirsiniz.