Faranjit Nedir? Faranjit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Faranjit halk arasında yakalanma ihtimali yüksek hastalıktır. Burun ve boğaz kısmının birleştiği boşlukta meydana gelen iltihaplanma da denilebilir.

 

Faranjit Nedir?

Yaygın olarak görülen faranjit hastalığını kendi içerisinde ayrılma noktaları mevcuttur. Ayrıldıkları bölüme göre akut ve kronik olarak adlandırılmıştır. Akut Faranjit aniden meydana çıkan ve ağır iltihaplanmalara denildiği gibi, hafif ve normal düzeyde olan hastalığı da kronik adı verilmektedir. Akut faranjit üst solunum yolu enfeksiyonu olarak da adlandırılmaktadır, sadece boğaz da olan rahatsızlık olmamakla beraber aynı zamanda ateş, halsizlik gibi belirtileri de mevcuttur. Kronik Faranjit ise gıcık, boğazda yutkunma zorluğu görülmektedir. Akut faranjitin sürekli tekrarlanması kronik rahatsızlığa yol açmaktadır.

Faranjitin Nedenleri Nelerdir?

Faranjit hastalığı oluşumu ve yaygınlaşması açısından oldukça kolay dağılabilir. Belirli etkenler gösterilmezken, birçok unsur faranjitin etkisinden kaynaklanmaktadır. Soğuk algınlığı ve grip dolayısı ile bağışıklığını kaybetmiş vücutta etkisini hızla göstermektedir. Öksürük ve hapşırığın olduğu ortamda bu hastalığa yakınabileceği gibi, ağız ve burnun mikroplu alanlara değmesinden dolayı da hastalık bulaşabilir. Kronik olarak faranjitlerin hava şartlarından, içilen soğuk içeceklerden dolayı boğazın tahriş olması ile ortaya çıkmaktadır. Öksürük başlı başına faranjit nedenleri içerisinde gösterilmektedir.

 

Faranjitin Tedavisi Nelerdir?

Mikroplar sebebi ile boğazda oluşan faranjitin tedavisi süresinde antibiyotik kullanımı etkisizdir. Oluşumu hemen hemen aynı sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple de dikkat edilmesi gereken noktalarda ortak bir durum söz konusudur. Faranjit tedavisi için adaçayı kullanımı oldukça etkili adımdır. Adaçayının içeriğinde bulunan antiseptikler, iyileşme konusunda oldukça etkilidir. Ortaya çıkan faranjitler boğaz tahrişine sebep olmalarından dolayı, hastalık içerisinde çok soğuk ve çok sıcak tüketimde bulunmak, farantiji arttırıcı etkenler içerisinde göstermektedir. Bu sebeple ısı anlamında orta düzeyi yakalamak gereklidir. Çorba gibi sıvı gıdaların tüketilmesi daha faydalı olacaktır. Konuşurken ses düzeyinin kısık olmasına dikkat etmekte fayda olmakla beraber, kahvelerde koyu tüketimi de oldukça tehlikeli adımlar arasındadır. Özellikle sigara gibi maddelerden uzak durmalı, tüketmemekle birlikte, ortamında da bulunmamalısınız.

 

Farklı etkenler sebebi ile oluşan faranjit hastalığının çözüme kavuşması için; hastalık süresi boyunca dinlenmek en faydalı yöntemdendir.