Fetal Malprezentasyon

Bebeğin rahim içinde duruş pozisyonuna fetal denir. Bebeğin doğumda fetal duruş pozisyonunda olması gerekmektedir. Bu duruş pozisyonun aksine olan duruş pozisyonlarına fetal malprezentasyon denir ve bu normal doğumun gerçekleşmesine engel olur ve zor doğumun oluşmasına neden olur. Bu gibi durumlarda ne gibi müdahale yapılır?

Fetal Malprezentasyon Pozisyonları Nelerdir?

Makat geliş pozisyonu: Ultrasonda en çabuk fark edilen pozisyondur. Makat gelişler saf, tam ve ayk gelişi olarak kendi aralarında üçe ayrılır. Sebebi tam olarak bilinmese de rahim şekli bozukluğu ve konjenital (doğum öncesi oluşmuş anormal durum) anomali vakasında görülmektedir. Bu vakada bebek doktor tarafından dışarıdan müdahale edilerek döndürülür. Bu durumlarda daha önce doğum yapmış bir hastaya normal doğum denenebilir. Fakat riskli bir doğum olasılığı çok yüksektir. Bu durumlarda genellikle kullanılan doğum yöntemi sezaryendir.

Bebeğin Kafasının Ters Duruş Pozisyonu (Oksiput Posterior- Occiput Transvers)

Bebeğin yüzünün annenin karın tarafına bakmasıdır. Occiput transvers pozisyonunda bebeğin başı yana doğru bakar. Bebek küçük ise doğum gerçekleşebilir. Doktor bebeğin kafasını forseps ile döndürmeyi deneyebilir. Fakat bunun tehlikeli olması nedeniyle sezaryen tercih ediliyor.

Alın Geliş Pozisyonu

Bebek bu pozisyonda başı önde şekilde gelir fakat baş normalinde olduğu gibi değil alın önde bir şekilde gelir. Bebeğin çenesi önde ise normal doğum, geriye doğru ise sezaryen gereklidir.

Yan Geliş Pozisyonu

Bebek anne karnında yan yatar pozisyondadır. Omuz kışı genelde önde gelir. Normal doğum hiçbir şekilde gerçekleştirilemez.

Yüz Geliş Pozisyonu

Bebeğin başının oldukça geriye esnemesi pozisyonudur. Çenenin duruş pozisyonuna bağlı olarak karar verilir. Çene iyice geriye esnemişse sezaryen, önde ise normal doğum gerçekleştirilir.

Bileşik Geliş Pozisyonu

Muayenede sık olarak rastlanan baş ve ellerin birarada görünmesi pozisyonudur. Bebek genelde elini çeker ve normal doğum gerçekleşir.