Fibromyalji Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kas romatizmaları, yumuşak doku romatizmaları içerisinde yer alan eklerin dışında gelişen romatizmalardır. Kas romatizmaları iki başlık altında incelenir. Bunlar, Fibromyalji sendromu ve Miyofasiyal Ağrı Sendromudur. Kronik ağrılara sahip hastaların yaklaşık olarak yarısından fazlasında Miyofasiyal Ağrı sendromu görülür. Tüm hastalar değerlendirildiğinde Fibromyalji bulunma sıklığı % 5 kadardır.

Fibromiyalji Sendromunun Özellikleri Nelerdir?

Toplum içerisinde ismi çok sık duyulmasına rağmen diğer tür olan miyofasiyal ağrı sendromuna göre daha az görülen bir kas hastalığıdır. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülür. Genellikle 30 ile 60 yaş arasındaki bulunan kadınlarda daha fazla görülebiliyor. Fibromiyalji sendromu hastalığına sahip hastaların birçoğunda uyku sorunu görülüyor. Muayene ile belirlenebilen hassas noktalar vardır. Hastalığın yarısında hastalığa doğrudan etki eden nedenler tespit edilemez.

Fibromiyalji hastalarının şikayetleri arasında en çok vücutta genel bir ağrı, uyku düzensizliği, fiziksel hareketler sonrası vücutta yaygın ağrı, halsizlik, bıkkınlık, bağırsak problemleri, baş ağrıları gibi belirtiler görülebiliyor. Fibromiyalji tanısı detaylı bir muayene ile tespit edilebiliyor. Bu hastalıkta hastanın hastalıkla ilgili hikayesi, hareket sistemi ile ilgili muayenesi ve nörolojik muayenelere ait bulgular gibi durumlar oldukça önemlidir.

Bazen hastalıkların belirtileri birbirine oldukça fazla benzerlik gösterir. Bu ayrımı yapabilmek için laboratuvar ve görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir. Bu hastalık için yapılan rutin tetkikler ve görüntüleme sistemleri kesin bulgular vermez. Hastalık tamamen yokmuş gibi görünüyor. Bu hastalığın tedavisi ancak çok yönlü bir program ile mümkündür. Nadiren de olsa birden fazla branşın birlikte tetkik ve kontrollerinin yapılmasını gerektirebilir. Bu hastalık ile ilgili tüm branşların belirli kontrolleri uygun görülebilir. Bu hastalığın tedavisi geciktirildikçe hastalığın kronikleşmesi mümkündür. Bu nedenle belirtilen bu belirtiler durumunda vakit kaybetmeden mutlaka tıbbi bir desteğe ihtiyaç duyulmaktadır.