Sağlık

Fitoterapi Nedir?

Fitoterapi, çıkış yeri olarak Antik Yunancadaki bitki, yani fito ve tedavi, terapi sözcüklerinin birleşiminden meydana gelir. Günümüzde ki farmakoloji dalının yani ilaç biliminin bir dalı olarak bilinen fitoterapinin en çok kullanıldığı ve geliştiği ülke Almanya’dır, fitoterapi nedir? Diyecek olursanız aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Fitoterapi Yöntemi Nedir?

İlk çağlardan bu yana uygulanan, günümüzde de artık modern tıbbın ve doktorların da kabul ettiği Fitoterapi, taze veya kurutulmuş bitkiler ve bu bitkilerin doğal özleriyle hazırlanan karışımların draje, kapsül ve tablet benzeri farmasötik formlarda hazırlanmasıyla bir çok hastalığı önleme ve tedavi etmek anlamına gelir. Sentetik ve organik olmayan ilaçlarla hastalık süresinde uygulanan, organ bazında iyileştirme yöntemi olarak görülen yöntem, sindirim sistemi, deri, hormon bezleri, kalp ve damar sistemi hastalıkları başta gelmek üzere tüm vücutta yan etkiler oluşturabilir ve toksik neden olabilmektedir.

Fitoterapi İle Sentetik İlaçlar Arasındaki Fark Nedir?

Modern tıp ilaçlar ile kıyasladığında daha uzun zamanda fakat doğru uygulandığı takdirde yan etki olmadan şifa eren bitkilerle tedavi yönteminde vücut bir bütün olarak görüldüğünden dolayı, kişinin bağışıklık sistemini güçlendirilerek tüm hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Fitoterapi, sindirim, solunum yolu, sinir, kalp ve damar, üriner sistem gibi birçok dalda oluşan hastalıklarda modern tıbbı tamamlayan bir uygulamadır.

Fitoterapi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kan grubu, genetik durumlar, zaman içinde oluşan hassasiyetler veya içerisinde bulunulan hastalık gibi koşullar, fitoterapi uygulamasının kişiye özgü olmasını gerektirir. Şifalı bitkilerin bilinçli kullanılmadığı zaman zararsız olmayacağı göz önünde bulundurularak, muhakkak işin ehli uzmanlara danışmak gereklidir, alınan destek tedavideki ilaçların dozuna, kullanma şekline ve sürecine son derece hassasiyet göstermek gerekir. Bundan dolayı fitoterapi uygulayanın hem vücut işleyişine hem de bitki bilimine hakim olması gerekir, kişinin özel hastalığına göre bitkilerin tesiri, etkileşimi ve uygulama biçimi göz önünde bulundurularak yönlendirme yapılmalıdır.