Fotosel Nedir? En bilinen adıyla ışığa duyarlı cihaz olarak bilinen fotosel üzerine düşen ışığın akışıyla doğru orantı ile gerilim üretmekte olan bir algılayıcıdır. Işık sensörü veya dedektörü anlamına gelmektedir. Işığa bağlı olup direnci değişkenlik gösteren genel olarak kadminyum bileşiğinden (çoğunlukla kadminyum sülfat) oluşmuş, ışığa maruz kaldığı zaman direnci değişken olan bir alettir. Işığa kendi kendine elektriğe dönüştüremez. Sadece direncinden dolayı sistemde yer alan gerilim değişir. Kızıl ötesi ışık kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise dış kaynak etkilerine olabildiğince bağışıklık kazanması sağlanmasıdır. Işığın çok ufak toz taneciklerinin çapından daha uzun olan dalga boyunun hiçbir sorun teşkil etmeden bu tanecikleri geçmesi olayından faydalanılır.

Fotosel kullanım alanları nelerdir?

Bu sistemler elektromekanik ve elektronik sistemi kontrol edebilmek, çalıştırmak veya durdurmak için kullanılır. Diğer bir kullanım alanı ise güneş enerjili sistemlerdir. Işık enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilirken ışık hücrelerinin elektrik üretmesinden yararlanılır. Burada fotoseller silikondan yapılır ve üzerlerine gelen ışık elektron akışına neden olarak elektrik üretmesine sebep olur. Otomatik olarak yanan lambalarda, sinemada sesin yeniden üretilmesi ve ses kaydetmede, otomatik açılan kapılarda, kağıt havlu makinelerinde, asansörlerde, alarm sistemlerinde, sokak lambalarında, bazı uyarı levhalarında ve elektrik üretiminde kullanılmaktadır. Solar pil diğer adıyla güneş pili olarak da kullanılır.

Fotosel çeşitleri nelerdir?

Cisimden yansımalı fotoseller: Belirli algılama mesafesi olan, bir cismin bu mesafe içerisine girmesiyle sensörden çıkan ışığın cisme çarpmasıyla tekrar geri yansıması ile cismin algılanması sağlanır.

Karşılıklı fotoseller: Karşılıklı fotoseller verici ve alıcı olmak üzere iki farklı birimden oluşur. Vericiden çıkacak olan ışık alıcıya yönlendirilir. Işığı engelleyen bir cisim olduğunda sensör hissedip çıkış üretir. Mat olan cisimlerde emin, şeffaf olan cisimlerde emin olmayan algılamaya sahiptir.

Yansıtıcılı fotoseller: Fotoselin karşısına yerleştirilen yansıtıcı (reflektör) sensörden çıkan ışığın bu yansıtıcıya çarpıp geri yansıması ile çalışır. Sensör ve yansıtıcı arasına bir cisim girdiğinde yansıma kesintiye uğrar ve çıkış verir. Bu sayede cisim algılanır. Yansıtıcı cisimde emin olmayan algılaması bulunur.