Gastrit Kansere Dönüşebilir mi?

Gastrit, kadınlarda ve erkeklerde sıklıkla görülebilen bir rahatsızlıktır. Hastalık kişide farklı evrelerde (başlangıç, orta, ileri) ve farklı çeşitlerde (kronik, akut ya kişiye özel) görülebilir. Gastrit önemsenmediği için tedavi edilmez ya da önleyici tedbirler alınmazsa ülser ve mide kanseri aşamalarına kadar ilerleyebilir. Gastrit kansere dönüşebilir mi? korkusu yaşayan kişi; bu rahatsızlığın belirtilerinden biri ya da birkaçını gördüğünde uzman bir doktordan vakit kaybetmeden yardım almalıdır.

Gastrit ve Mide Kanseri İlişkisi

Gastrit; ağrı, gaz, dilde beyaz bir tabaka ve yorgunluk belirtisi ile kendini gösterebilir. Ayrıca kronik açlık hissi de gastrit belirtisi olabilir. Gastritin ilerlememesi ve başka bir rahatsızlığa dönüşmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Belirtilerden herhangi birini gören kişi ben gastrit hastasıyım teşhisini kendi kendine koymamalıdır. Bu konuda hasta, hastanelerin dâhiliye bölümüne müracaat ederek muayene olmalıdır. Konulan teşhis; gastritin türü ve ilerlemiş olma derecesinin belirlenmesi konularında hayati önem taşıyabilir. Kişinin gastrit hastası olduğunun kesin teşhisi sadece endoskopi yöntemi (mideye hortum salınımı olarak da bilinir) ile belirlenebilir. Yapılan inceleme sonucunda hastalığın ilerlemiş olması durumunda hasarlı bölgeden doku örnekleri alınarak (biyopsi) incelenmek üzere patoloji laboratuvarlarına gönderilir. Laboratuvar sonucuna göre kişi en kötü ihtimalle mide kanseri olabilir. Ancak mide kanseri tedavi edilemeyen ve ameliyatı hayati risk teşkil eden bir kanser türü değildir.

Mide Kanseri Tedavisi

Mide kanserinin tedavisinde; kanserin durumuna göre farklı yöntemler uygulanabilir. Kanserin tedavisinde erken teşhis; kanser hücrelerinin çoğalmaması ve başka yerlere sıçramamış olması sebebiyle küçük olarak nitelendirilebilecek bir operasyonla tedavi edilebilir. Ancak kanser ileri düzeyde ise; kemoterapi yöntemi, radyoterapi yöntemi ya da midenin bir bölümünün alınması söz konusu olabilir. Hastalığın ilerlemesine bağlı olarak kanser hücrelerinin sıçradığı yerlerde temizlenmek suretiyle alınabilir.