Gastrit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? bu yazımızda cevabını bulabilirsiniz. Midenin iç yüzü bir mukoza tabakası ile kaplıdır. Bu tabaka değişik etkenlere bağlı olarak zaman içinde iltihaplanabilir. Bu iltihaplanma durumu gastrit olarak adlandırılmaktadır. Yetişkinlerde sık rastlanan bu rahatsızlık, ilerlemesi halinde ülsere yol açabilir.

Gastrite Yol Açan Nedenler

Kronik Pylori olarak bilinen enfeksiyon hastalığı tetikleyen en büyük etkenlerden biridir. Çocukluk yıllarından sora bu bakterinin uzun süre vücutta bulunduğu ve çoğaldığı belirlenmiştir.

Düzensiz beslenme, sigara ve sigara yanında tüketilen sıvı içecekler, stres gibi nedenlerle midedeki asit üretiminin düzenini bozar ve fazla asit üretimine yol açar. Ayrıca mideye zarar verebilecek ilaçların aşırı kullanımı da bu rahatsızlığı tetikler.

Özellikle kola, kahve gibi kafeinli içecekler ile aynı yağda kızartılmış besinler gastrit için uygun ortam hazırlar.

Gastrit’in Belirtileri Nelerdir?

Kronik gastritin belirtileri kısa süreli olduğu için teşhis konusunda zorluk yaşanabilir. Midede iltihaplanma, şişkinlik, iştahsızlık, kusma belirtilerinden bazılarıdır.

Akut gastritte ise mide yanmaları ve aşırı bir basınç oluşur. Bu aşamada eğer mideye alkol girerse, bu durum midede tahrişe sebep olabileceği gibi midenin delinmesine bile yol açabilir. Hasta bu aşamada mide bulantısı ile sürekli kanla karışık kusmaya başlar.

Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Bireysel olarak tedavisi pek faydalı olmayan bu hastalık kesinlikle ihmal edilmemelidir. Gastrite yol açan sebepler dikkate alınarak farklı tedavi yöntemleri izlenebilir. Genellikle mide asidinin azaltılması ile hastanın durumu hafifler ancak bakterinin görüldüğü vakalarda 1 veya 2 haftalık ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi ile birlikte diyet uygulanmalıdır. Hastanın rahatsızlığı doğrultusunda uygun besinler belirlenerek sağlıklı ve düzenli beslenmesi sağlanır. İlaç tedavisi ile mide onarılmaya ve hasarlar azaltılmaya çalışılır. Hasta, rahatsızlığı geçip normale dönse bile yiyecek ve içeceklerine dikkat etmeye devam etmelidir. Midenin tekrar tahrişe uğrayıp hastalığın tekrarlama olası var olduğu için düzenini bozmamalıdır.