Gastrit, virüslerin (özellikle rota virüsü) sebep olabildiği mide iltihabı olarak da bilinen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık kusma, ishal ya da dışkıda kan şeklinde kendisini gösterebilir. Gastritin öncelikle teşhis edilmesi gerekir. Teşhis için hastanın sağlık kuruluşlarının ilgili bölümlerine başvuru yapması gerekir. Tedavi ise teşhis sonucuna göre uzman doktor yardımı ile belirlenir. Gastrit tedavisi nasıl yapılır? Sorusuna cevap arayan hasta, uzman doktorlardan yardım almadan tedavi yöntemi belirlememelidir.

Gastrit tedavisinde; hastanın fiziki durumuna göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Sıvı kaybı söz konusu hastalığın en önemli sonuçlarından biridir. Ayrıca tedavi aşamasında da en önemli parçalardan biri olan sıvı kaybı, şiddeti doğrultusunda belirlenerek sıvı kaybına yönelik bir tedavi yöntemi belirlenebilir. İçme suyundaki bakteriler ve yeterli anne sütü alınmaması gastrit oluşumunu tetikleyebilir. Gastrit hastaları diyet uygulayarak hastalığın etkilerini azaltabilir. Ayrıca yoğurt (probiyotik etkisi nedeninden ötürü) tüketimi bu hastalıkta önemli bir yere sahiptir. Evde mayalanan yoğurtlar dışkıda fayda sağlayabileceği gibi antibiyotik kullanılması durumunda antibiyotiklerin zararlı etkilerini de azaltabilir. Gastrit hastalığında kişiye özel ve rahatsızlığın durumuna göre bir tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Gastrit Hastalığında Antibiyotik ile Tedavi

Gastritin şiddet durumuna göre; hastaya, antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Hastalığın ilerlemiş olması durumunda (özellikle çocuklarda) antibiyotik, uzman doktorların görüşlerine göre son çare olarak uygulanmalıdır. Ayrıca kullanılan antibiyotiğin yüksek direnç özelliği olması gerekir.

Gastrit Belirtileri Nelerdir

Gastrit hastalığının yaygın belirtileri ishal ve kusmadır. Bu iki rahatsızlık birlikte ortaya çıkabilecekleri gibi ayrı ayrı da kendilerini gösterebilirler. Kişi bu belirtilerden birini yaşadığı takdirde uzman bir doktor muayenesine girmelidir. Mide krampları ise bu hastalığın yaygın olmayan belirtileri arasında yer alır. Bazı durumlarda ise ateş, şiddetli baş ağrısı, kas ağrısı görülebilir.